gnr54

Můžu nahlédnout zpětně 2roky do faktur?

Mám byt v osobním vlastnictví.Před 3 měsíci se vyměnilo předsednictvo.Ve starém předsednictvu byli manželé.Ona vedla pokladnu a on byl předseda.Byla tam spousta nesrovnalostí a mám pocit s jedním sousedem že si brali dost malá domu.Je možné nahlédnout zpětně 2 roky do faktur? Audit tam vůbec neproběhl.
Doplňuji:
Můžem přesto nahlídnout do faktur? U jedné víme že zaplatil hotově 2000kč,ale na faktuře je 12000kč.

Nejlepší odpověď
mosoj

Jedna věc je pocit,druhá je pravda.

Na takovéto věci je představenstvo nebo trestní oznámení.

Někdo nechce ukázat ani občanský průkaz.
Jsem přesvědčen ža jako soukromá osoba na to právo nemáte.

Další odpovědi
Jambalaya

Domnívám se, že u společenství vlastníků se jedná částečně o vaše peníze, nikoliv o peníze nějaké třetí osoby a určitě máte právo na nějaké informace. Pokud se domníváte, že došlo ke špatnému hospodaření s penězi vašimi i ostatních vlastníků, můžete určitě vznést návrh, aby byla provedena nějaká interní kontrola, nemusí se však jednat o audit.
Problém je ale v tom, že pokud nebude nikdo chycen za ruku, budete to těžko prokazovat. Váš příklad se 2 a 12 tis, vám pravděpodobně nikdo nedosvědčí. Pokud budou výdajové doklady souhlasit s účetnictvím, asi těžko po dvou letech někdo zjistí, že práce za kterou je vyfakturováno 12 tis., byly uhrazeny pouze za 2. Ten kdo fakturu vystavil, bude mít ve svých příjmech určitě také 12 tis. a možná nějaký litřík do kapsy.

Malé domů, jak píšete se asi nevyhnete, v našem domě vystudovali děti předsedů v nebytových prostorách vysoké školy a zaplatili to všichni nájemníci. Do nebytovek vás nikdo nepustil pod různými záminkami prostě řekli, že nemáte nárok, neboť je tam cosi uloženo. To, že tam jejich synáček má učebnu a rýsovací prkno, jaksi zapomněli.