bolak

Můžu jet vlakem do stejného cíle jinou trasou?

Například že bych to vlakem nejel přes Kolín, ale třeba (teď něco plácnu) přes Liberec?

Tudíž bych tedy nejel Praha-Kolín-Pardubice-Brno nýbrž Praha-Liberec-Pardubice-Brno?
Je to možné? :) A co když mě zastávku před Libercem zastaví průvodčí, nebude mě pokutovat nebo si to nechá vysvětlit?
Doplňuji:
barnajka: No, ono to není tak že by na tom ČD tratily, ty vlaky stejně pojedou ať už do nich nastoupím nebo ne, spíš by se na tom ale dalo vyblbnout tak, že bych jel z Prahy do Brna, ale koupil bych si lístek jenom do Libně :))) a průvodčímu pak drze tvrdil že jedu sice do Libně, ale přes Brno a to že se může.

Nejlepší odpověď
annas

Nedávno jsem cestovala z Prostějova do jednoho města. Dá se do něj jet vlakem dvěma směry – kratším a delším.
Vlak, který jede kratší trasou, měl zpoždění, takže jsem se v dopravní kanceláři ptala co udělat, když zvolím druhý směr. Pracovnice mi odpověděla, že mohu volit tuto cestu, i když na jízdence jsou uvedeny jiné stanice přes ..(cílová samozřejmě stejná), protože cena jízdenky je shodná – jízdné se uvádí v pásmu od – do kilometrů a do tohoto rozpěti se vešly obě trasy.

Tolik moje zkušenost.

Další odpovědi
barnajka

No teoreticky to možný je, ale nepovím ti, nakolik je to možný i v praxi :) Asi dost záleží na ochotě a vstřícnosti toho kterýho průvodčího (a to je faktor, na který bych se radši nespoléhala ;)

Jako puberťačka jsem jela na koncert do Plzně, měla jsem koupenou jízdenku Brno-Plzeň, přes Prahu. Zpátky na Brno jsem ale z Plzně jela spodem, tj. přes České Budějovice. Byl to nejbližší spoj, co mi zpátky na Brno jel, tak jsem to riskla. Ptala jsem se tehdy madam pokladní, jestli takhle jet můžu nebo ne, ale nějak nechápala, čehož po ní žádám. Pořád mi opakovala: A proč byste nemohla? Já na to, že je to přece jiná trasa, tím pádem i jiný počet kilometrů..tak jestli to náhodou nebude problém. A ona pořád nechápala, kde nějaký problém vidím. Tak jsem se už neptala, do vlaku sedla a čekala, co se bude dít. Průvodčí chodil hned kousek za Plzní, jízdenku si vzal, divně koukal, ale neřekl nic a cvakl mi to. Uuuuf…
Úplně standardní to ale podle mě není. Když jedu vlakem nějakou delší trasu a existuje víc možných tras, pokladní se vždycky ptá, přes co to chci – a směr trasy se pak natiskne i na jízdenku. Pro srandu králíkům to tam asi nebude: kdyby bylo fuk, jakou trasou pojedu, tenhle údaj by se na tu jízdenku asi vůbec nedával a natisklo by se tam rovnou jenom ODKUD-KAM. Ono jde fakt o to, že jiná trasa=jiný počet km. Jedna strana by na tom finačně tratila. A ČD asi nechtějí riskovat, že by to (nedejbože), mohli být oni ;)
Doplňuji:
Jasně, že vlak pojede s tebou i bez tebe…ale s tebou se jim ta jízda vyplatí víc. Teda – když si ji poctivě zaplatíš, že jo :)
Já už jsem se s ČD najezdila dost a zažila kdejakou situaci – moje zkušenost je taková, že zadarmo ti něco dají jen tuze neradi, resp. nevědomky. Když pojedeš Brno-Praha přímou cestou přes Havl. Brod, Kolín atd…a zpátky si uděláš okružní jízdu přes celý západní Čechy, věř tomu, že unešený z toho budeš jenom ty :)) Můžeš sice argumentovat, že na jízdence máš napsaný Brno a do Brna FAKT jedeš (sic trochu oklikou), ten několikaset kilometrový rozdíl ti ale s největší pravděpodobností neprojde. Jedině že bys vážně zkusil hrál hlupáčka prosťáčka, co neznal a nevěděl… Ale pak je to zas jen o tom štěstí, na jak moc chápavýho průvodčího natrefíš. Dám ještě jeden příklad: když jsem si před 5 lety jela vlakem pro štěňátko (k Prostějovu), celou zpáteční cestu jsem ho měla volně na klíně. Cestou jsem potkala celkem asi 4 průvodčí, nikdo neměl žádný námitky – a to jsem pro pejska neměla koupenou jízdenku!!! Když jsem malýho prcka brala o 2 týdny později do Brna na výlet, riskla jsem to bez jízdenky zas. Zas jsem ho měla volně na klíně: žádná taška, žádná přepravka. Chodil nějaký průvodčí-chlap, protiva už od pohledu. Ptal se, kde mám na toho psa tašku, když ho nechávám jet zadarmo.. Hrála jsem na něj hlupaňu, že takhle jedeme prvně a že jsem to fakt nevěděla… Nakonec mě teda nechal být, ale vím natuty, že dvakrát by mi to u něj neprošlo. Psa totiž buď musíš mít v nějaké příruční tašce (pak ho přepravní řád považuje za „zavazadlo“, a neplatí se nic)… a nebo ho máš volně na zemi/na klíně – ale pak za něj musíš zaplatit poloviční (dětský) jízdný. Zadarmo tě fakt nenechají ani vlézt na nástupiště: oficiálně tam smíš vstoupit jen s platnou jízdenkou, nebo se speciální vstupenkou na nástupiště. Nikdy jsem teda neviděla, že by tohle kontrolovali, ale ani bych se nedivila, kdyby začali :))

samicek333

Já myslím, že by vám to asi prošlo

WeeBear

Ono jde docela o kilometrovou trasu, avšak moc nechápu, proč to brát přes Liberec, přijde mi to jako ztráta času (pokud si ovšem nechcete udělat zastávku za známým či tak), to by nemuselo projít. Každopádně jde o to, aby změna trasy byla kratší, protože si neplatíme ani tak trasu, jako spíš kilometry na jízdence.

mj81

Jízdenka vždycky platí pro trasu na ní uvedenou (proto se tam ta trasa píše), ale dá se jet i kratší trasou a není to na závadu. Delší trasou by to ale nešlo – zkuste si představit, že pojedete z Prahy Smíchova na hlavní (= 4 km), koupíte si lístek za pár korun a pojedete ze Smíchova přes Plzeň, Cheb, Chomutov a Ústí na hlavní…

bolak

Někdo mi psal do otázky (teď nevidím kdo), že jde také o to PŘES CO JEDU. Podivejte se, když přijde průvodčí a já pojedu jak už jsem uvedl z Prahy hlavního do Kolína přes Brno :) a on na mě vyrukuje s tím že tohle nejde, já mu řeknu „jaktože ne?“ a on mi řekne no proto že v jízdence máte napsáno že to jedete přes Libeň a já mu prostě řeknu „No však, než dojedu do Kolína tak se ještě stavím v Libni“ :)