roxilox

Můžu dát okamžitou výpověď z nájmu?

žiji v pronajatém bytě. Mám s majitelem bytu smlouvu na dobu určitou s výpovědní lhůtou 2 měsíce. Jedna z podmínek, která je ve smlouvě ukotvena, je, že zde můžou bydlet jen dvě osoby: já a moje dcera. Nicméně rozhodnutí soudu by byla svěřena do péče moje sestra a jsme tedy 3. Ptám se, jestli je možné v tomto případě ukončit nájemní smlouvu okamžitě – třeba z důvodů, které nikdo objektivně nezavinil a při podpisu smlouvy nikdo nemohl očekávat. Případně na který paragraf zřejmě OZ se mohu při jednání s majitelem bytu odkázat tak, aby po mě nemohl chtít nájemné za další dva měsíce, když už tam nebydlím? Byt mu samozřejmě předám v pořádku. Díky za info.

Nejlepší odpověď
Dochy

Neznám podrobnosti, můj tip je, že nemáte šanci pokud se s majitelem nejdřív nepokusíte dohodnout na dodatku smlouvy reflektujícím vaši rodinou situaci. Pokud na to přistoupí, budete bydlet ve 3. Pokud nepřistoupí, pak nevím.

Další odpovědi
ivzez

Nemůžete. Porušení nájemní smlouvy nájemcem
by byl důvod pro výpověď ze strany majitele.

Můžete dát výpověď a musíte dodržet výpovědní dobu,
nebo se můžete pokusit s majitelem uzavřít dohodu
o předčasném ukončení nájmu.

Okamžitá výpověď (bez výpovědní doby) ze strany
nájemce podle mne nepřichází v úvahu.

gecco

Obávám se, že majiteli bytu jsou podobné důvody zcela lhostejné – nevidím žádnou možnost okamžitého ukončení nájmu bez úhrady nájemného za ´výpovědní lhůtu´…
Samozřejmě – neznám znění nájemní smlouvy…