Dismas

Můžu dát dítěti jméno Jeb?

Nejlepší odpověď
Cotty05

Ano, viz zákon 301/2000 Sb, § 62

Do matriční knihy lze zapsat jakékoliv existující jméno, a to v správné pravopisné podobě. Nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Fyzické osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské a naopak. Matriční úřad dále nezapíše jméno, pokud je mu známo, že toto jméno užívá žijící sourozenec, mají-li sourozenci společné rodiče. Vzniknou-li pochybnosti o existenci jména nebo jeho správné podobě, je občan povinen předložit doklad vydaný znalcem.

A není pochyb, že takové jméno existuje…

http://www.vyznamy-jmen.com/n/Jeb

Další odpovědi
Hans51

Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení ve znění pozdějších předpisů říká v § 62, že:

Lze zapsat jakékoliv existující jméno, a to v správné pravopisné podobě. Nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Fyzické osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské a naopak. Matriční úřad dále nezapíše jméno, pokud je mu známo, že toto jméno užívá žijící sourozenec, mají-li sourozenci společné rodiče.

Z toho plyne, že Vámi navrhované jméno Jeb pravděpodobně zapsat nepůjde, neboť nejde o existující jméno. Je však možnost „narazit“ na matričního úředníka, který Vám to povolí, je zde dán prostor pro tzv. správní uvážení.

palmal

Cotty05 a Hans51:
v souvislosti s vámi uvedeným paragrafem mě napadá, že v minulosti takový zákon zřejmě neexistoval. Osobně totiž znám dvě osoby, jejichž jména vašim citacím odporují.

  • Znám osobně ženu, která má v rodném listu jméno „Zdenka“ bez háčku. Jedná se tedy v podstatě o zkomoleninu.
  • Druhá osoba, kterou znám, má v rodném listu jméno „Ivanka“. Což je zdrobnělina.

cochee

Hansi, v angličtině to jméno existuje, i když jde o zdrobnělinu. Jeb je jeden z klanu Bushů (tuším syn starého George a bratr druhého Bushe prezidenta (teď si nevzpomenu na jeho křestní)) a tuším i imaginární zakladatel Springfieldu ze seriálu Simpsonovi ;) plná verze toho jména je Jebediah [džebedája].

Hans51

To palmal:

Z našich odpovědí je zřejmé, že jde o zákon z roku 2000. Tedy v takovém znění jistě neexistoval. Zdrobněliny se užívaly, znám paní Jarušku 🙂

palmal

Paní Jaruška…taky hezké. Tak mě napadá, že nám ten zákon paragraf nemuseli zavádět:)

Hans51

To je věc jiná, cesty zákonodárce jsou nevyzpytatelné 😁

anonym

Přijde Dismas k lékaři a ten se ho zeptá: " Vaše jméno prosím" Pacient odpoví: „Je je Jeb Dis dis mas.“ Doktor praví :" Od kdy koktáte?" Pacient na to: " Já nekoktám koktal otec a matrikář byl idiot

Hans51

Asi tak 🙂