JájsemRaibek

Můžou záchranáři šacovat zraněného?

Byl jsem u případu, kdy záchranáři, přestože jsem jim sděloval, že doklady má pacient v autě, tak nemohou bez policie vstoupit do auta.
Zajímalo by mě však, zda mohou tzv. prošacovat pacienta, zda nemá v peněžence doklad totožnosti, popř. průkaz cukrovkáře či jiný.

Nejlepší odpověď
zzzlatokopka

Ne nemůžou, nemůžou se ani dívat do mobilu.
Doplňuji:
Led to se u nás dělá až v nemocnici, je nutné ty věci ihned sepsat a to záchranka není schopná vést takovou administrativu.

Ještě větší problém je kontrola mobilu.

Další odpovědi
tatanka

Bylo by normální nepoužívat slovo šacování, práce záchranářů a jím podobných složek si velice vážím, proto si myslím, že jakýkoliv přístup do „kapes“ by měl být jednoznačně povolen.

led

Ano, ale len pre zistenie, či má zranený nejaký doklad o obmedzeniach (alergie) na lieky. Úkony na zistenie totožností a iných právnych náležitostí vykonáva polícia.
Doplňuji:
otázka znie, či to môžu,
otázka neznie, či to niekde robia a niekde nerobia…

AD zzzlatokopka, bola som priamym svedkom v rôznych štátoch, keď si záchranári pomocou „prešacovania, rýchlou kontrolou“ overovali, či môžu podať potrebný liek.
o mobiloch a iných elektronických zariadeniach nehovorím.
Ale sú ľudia, ktorí vedomí si istej neznášanlivosti, či potrebe určitých liekov potrebné doklady nosia u seba.