Avatar uživatele
Zlatý

Můžou vás z práce vyhodit ze zdravotních důvodů?

Jestli třeba když si zlomíte nohu nebo musíte na operaci a vyřadí vás to třeba na rok z provozu, tak jestli vás můžou vás vyhodit?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

To není z mé hlavy :DŮVODY VÝPOVĚDÍ

a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,

d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,

e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,

g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

Ztrátu zdravotní způsobilosti posuzuje závodní lékař.
Pokud by nešlo o ztrátu zdravotní způsobilosti pro pracovní úraz nebo pro nemoc z povolání, obdržel by zaměstnanec výpověď podle § 52 písm. e) bez nároku na odstupné.

V případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání by mělo jít o výpověď podle § 52 písm. d) s nárokem na odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku.

Řada zaměstnavatelů v takové situaci dá radši výpověď pro nadbytečnost (§ 52 písm. c), u níž náleží odstupné ve vý ši odpovídající délce pracovního poměru (jedno až trojnásobek průměrného výdělku).

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Zajímá mě to e)čko, jak je to v tomhle případě s odstupným, bude nějaké vyplaceno? Myslím tím třeba policistu, oni choděj po nějaký době na ty výkonnostní testy, takže když ta osoba těma testama neprojde, tak se s ní normálně rozloučej?

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

Ano, pravděpodobně podle písm. f)
(takový policista by nesplňoval stanovené předpoklady).

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.