iceT

Můžou si to dovolit?

Před 14 dny jsem byla s kolegyní v čínské restauraci na švédský stůl(zaplatíte určitou částku a sníte co sníte,a klidně můžete prasknout a ještě si přidat).
Obsluha byla tehdy velmi milá,i když nám na talířích nějaké sousto zbylo,účet přinesla v deskách( to takhle přinesli vždy) a na rozloučenou přinesla nějaký teplý drink,nevím co to je,chutná to po švestkách.
Dnes jsme si tam zašly znovu,měli docela narváno,u stolů s nabídkou bylo skoro pořád plno,narozdíl od minulé návštěvy.Asi to znáte,oči by chcely,ale žalúdok už nevládze,takže nám na talířích něco zbylo,a když jsme platily,tak jsme byly upozorněny,že nemáme tolik nechávat,že jinak je za nechání zbytků pokuta 50 kč.Někdy někde jsem snad četla nebo slyšela o takovéto sankci v cizině,pokud nedojíte.
Můžou si tedy takto pokutu účtovat?

Nejlepší odpověď
anonym

Bohužel mohou!
Věc se má totiž tak, že vstupem do restaurace host de facto (dle výkladu OZ) akceptuje smluvní ceny a tedy i podmínky zvláštních akcí jako je „Sněz, co můžeš za paušál“. Jediná zákonná podmínka je uvedení v jídelním lístku (či viditelném ceníku) dostupném po vstupu do restaurace (nestačí např. na webu).
Není to jen rarita v cizině, ale jednoduchý ekonomický kalkul. Každý si může sníst, kolik zvládne, nikoliv vyplýtvat na talíře, což pak chybí v nabídce těch ukázněných a soudných, co dokáží rozumně odhadnout, co sní, případně si naprosto racionálně doplňují podle operativní chuti a kapacity.
A vzhledem k profláklé české „nenažranosti“ u podobných free akcí, je to z hlediska restauratéra adekvátní reflexe.
Pokud to bylo jen formou výstrahy, budiž ti pro příště ponaučením, že si každý má nabrat jen tolik, na kolik stačí. Lze též chápat jako malinký pokus o brzdu konzumního chování a zhouby úcty k námaze druhých.
(P.S. Zkus 1× zvolit dovolenou do Afriky a budeš si daleko více vážit každého sousta. I naši rodiče, (ne nadarmo) učili své děti dojídat to, co mají na talíři.)

Další odpovědi
Drap

Myslím, že mohou. Mělo by to však být určitě uvedeno v ceníku, nebo někde na viditelném místě.

anonym

áno, je to bežná prax.
aj za (prepytujem) nenažranosť sa platí.

bolak

V takovým případě nezbejvá než sehrát otravu jídlem, přece nebudeš platit 50 korun…

A nebo to sehrát po beanovsku > http://www.you­tube.com/watch?fe­ature=player_de­tailpage&v=jqu­WO-0VkII#t=235s

terry

Možná mohou, ale mě to přijde jako nasmysl.
Mělo by to ale být napsáno v nabídce. Aby zo zákazník věděl včas, před zahájením konzumace.

mojitek

IceT : i když si to napíšou kam chtějí,tak pokutu vyžadovat OPRAVDU NEMOHOU 🙂 je to blbost jak trám