smouky

mužou me odsoudit za nezakoní vstip do baraku kde jsem dřív bydlel ???

Odpovědi
klumprt

Trestn zákoník, § 178 Porušování domovní svobody:
" (1) Kdo neoprávněně vnikne do obydlí jiného nebo tam neoprávněně setrvá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, užije-li při činu uvedeném v odstavci 1 násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí nebo překoná-li překážku, jejímž účelem je zabránit vniknutí.
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, jestliže užije při činu uvedeném v odstavci 1 násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí a takový čin spáchá se zbraní nebo nejméně se dvěma osobami."

Tenhle paragraf na výše letmo popsanou situaci pasuje nejlépe. Aby bylo jednání trestné, tak barák musí být v současnosti stále obývaný a to někým jiným. Vstup musí být neoprávněný tzn. bez pozvání, nebo bez jakéhokoli jiného práva. Jiným právem může být třeba platná nájemní smlouva, nebo i vlastnické právo.

Docela sporná ovšem může být situace, kdy pachatel bydlel s přítelkyní v jejím bytě. Přítelkyně ho před týdnem po hádce vyhodila a on si tam teď jde pro své věci. (A třeba si i odemkne klíčem, který stále má u sebe.) V podobném případě by byla (podle konkrétních okolností) docela slušná možnost se v trestním řízení obhájit a trestu se vyhnout.

Pokud užívací právo k baráku zaniklo ukončením nájmu (prodejem) a barák je již obydlen novým nájemníkem (majitelem), pak nepochybně o trestný čin půjde.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast2h2d1­.aspx

Awe

Proč by ne.Teď už tam nebydlíš,nemáš sepsané smlouvy o vlastnictví nebo podnájmu/pronájmu tak tak nemáš defakto co dělat

Kelt

Pokud tam nepůjdeš nezákoně, ale na něčí pozvání, na návštěvu, tak tě nemůže nikdo odsoudit. Pokud jsi byl z baráku soudně vystěhován, tak bych to neriskoval.