IQ tykve

Můžou být v našich klimatických podmínkách žně i v zimě ?!

Doplňuji:
Tak v tom případě redaktor nejmenované televize asi lhal, když řekl, že vlekařům v zimních střediscích začali žně !

Nejlepší odpověď
marci1

Když bude místo zimy léto, teplo a sucho tak určitě ! Chudáci kombajnéři ! 🙂
Doplňuji:
Tak takových „přenesených“ žní může být habaděj. Což třeba houbařské žně ?:-)

Další odpovědi
annas

Redaktor určitě nelhal.

Vycházel z jednoho původního významu slova žně, samozřejmě přeneseně.Slova měla v minulosti mnohem širší význam, než mají dnes.

Žeň ( žně) – řidčeji – úroda obilí nebo jiných zemědělských plodů, množství vypěstovaných dozrálých plodin. Do žní bývá stodola prázdná, po žních (po sklizni) se naplnila …

Vlekaři opravdu měli žně = velké množství, veliký počet jízd, tedy i jejich „kapsa“ se naplnila stejně jako kdysi stodola.

Třeba i v plaveckých závodech může být bohatá žeň rekordů.

autacek

Kdo je u koryta, má žně pořád.
Zemědělské žně jsou jedenkrát do roka, v uměle navozeném prostředí (vytápěný skleník) by to šlo i 2×, ale ekonomicky je to v našem pásmu nesmysl (zatím). Žně: http://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%BDn%C4%9B