Můžete mi prosím trochu poradit?

Zdravím,
potřeboval bych trochu poradit. Jde o to, že jsem měl na ZŠ informatiku je v osmé třídě a to jsme dělali prezentace atd. Jenže teď mám (jsem v kvintě na střední) dělat prezentaci na sloty, komunikační porty a karty (grafická, zvuková, síťová). Jde o to, že jsem ji udělal poprvé a když jsem ji ukázal učiteli, řekl mi, že ji mám prý zbytečně přehlcenou textem a pár dní na to nám všem řekl, že prý máme ty prezentace všichni předělat.
Jenže já nevím, co je důležité a co ne. Třeba v dějepise se v tom vyznám a dokážu to vypsat, ale v počítačích se moc nevyznám :/
A o to jde. Nechci, aby jste to tady někdo dělal za mě, spíš bych se chtěl zeptat.
Co nejdůležitějšího bych měl napsat o slotech?
Co o portech?
A co o kartách?
Stačí mi v bodech pár tipů, zbytek si dohledám sám. Např. Je důležité, jestli je: - paralelní/sériové, atd. Prostě bych jen potřeboval poradit, co zhruba tam dát. :( Děkuju, jestli se někdo takový najde.
-
Jen pro ukázku, tohle jsem tam měl minule:
(jen kdyby měl někdo náladu číst to, což pochybuju..)
Sloty
Dlouhé plastové konektory připevněné na základní desce, které slouží k instalaci a uchycení přídavných karet (grafická karta, zvuková karta, síťová karta, modem).
Každý typ slotů má svou sběrnici, ta zprostředkovává datovou komunikaci mezi slotem a zbytek počítače.
Slot + sběrnice: zprostředkovávají datovou komunikaci mezi rozšiřující kartou a ostatními součástmi PC.
Nejdůležitější vlastnost slotů: rychlost přenosu dat (závisí na taktovací frekvenci a na šířce přenosového pásma)

TYPY SLOTŮ:
Jednotlivé typy slotů se odlišují především přenosovou rychlostí a schopností napájet připojená zařízení.

ISA sloty: Dnes již nepoužívané, vyskytují se u starších počítačů.
Připojovaly se do nich téměř všechny rozšiřující karty, přenos dat byl však velmi pomalý.

PCI sloty: Velmi používané, nahradily ISA sloty.
Jsou rychlejší než ISA, používají se k připojení nejrůznějších rozšiřujících karet.

AGP sloty: Speciální sloty pro grafické karty.
Výkon grafických karet roste → roste množství grafických dat, které je nutno přenášet → AGP má velmi vysokou přenášecí rychlost, data z grafické karty přenáší rychleji než ISA a PCI.

PCI Expres: Nejnovější sběrnice, jsou extrémně rychlé a univerzální, umožňují připojit libovolný počet rozšiřujících karet, což ISA, PCI a AGP neumožňují.

GRAFICKÁ KARTA
= grafická součást počítače, jejímž úkolem je zobrazovat jeho výstupy (text,grafiku) na zobraz. zařízení (monitoru)
Přijímá úkoly od CPU (Centrální procesorová jednotka) nebo APU a vykonává je.
Základní části grafické karty:
grafický procesor: zpracovává instrukce od procesoru, provádí výpočty pro ulehčená práce CPU
zajišťuje předání zpracovaných dat převodníku
digitálně-analogový převodník: převod digitálního signálu na analogový a naopak
paměť: ukládání veškeré informace o zobrazovacích bodech (dnes: paměť SDRAM)
grafický BIOS: při startu: systém v BIOSu vyhledá spouštěcí kód, ten identifikuje grafickou kartu a její softwarové přerušení
chlazení: vzduchové (pasivní kovový chladič nebo ventilátor) nebo vodní (u nejvýkonnějších, snížení teploty a hluku)

ZVUKOVÁ KARTA
= rozšiřující karta, umožňuje pracovat pomocí počítače se zvukovým záznamem, dnes je zvuková karta integrována v chipsetu základní desky
digitálně-analogový převodník: převádí analogové a digitální zvuky mezi sebou
syntezátor: zdroj zvuků
Konektory na zadní straně karty:
Line In (vstup zvuku z externích zařízení), Mic In (konektor mikrofonu), Joystick (umožňuje připojení pákového ovladače), Speaker Out (výstup, k němuž se dají připojit sluchátka či pasivní reproduktory), Line Out (připojení k aktivním reproboxům s citlivým vstupem)
SÍŤOVÁ KARTA
= rozšiřující karta, kterou umožňuje počítač připojit do počítačové sítě pomocí kabelu, avšak existují i bezdrátové síťové karty
Bezdrátová síťová karta = Wi-Fi karta: dělí se na externí (připojuje se přes USB nebo Express card) nebo interní
Úkoly síťové karty:
1. Je schopná přijímat a odesílat informace a komunikovat s okolními počítači.
2. Řídí v počítači tok dat z/do systému kabelového rozvodu sítě.
3. Má zvláštní port: je schopen přijímat standartní elektrické signály používané v kabelovém rozvodu.
4. Mění tvar dat: z osmibitového do jednobitového formátu.
Procesory: jsou speciálně navržené pro plnění výše uvedených úkolů.

KOMUNIKAČNÍ PORTY
= zabudované konektory, jež slouží k připojení externích zařízení jako např. klávesnice, myš, tiskárna, monitor..
Jednotlivé porty se liší šířkou přenosového pásma, druhem přenosu dat i tím, k připojení jakého externího zařízení slouží.
Druhy portů:
Sériový: Dnes už se nepoužívá, nahradilo ho USB, nejběžnější použití: pro připojení myší.
Paralelní: Dnes již velmi málo používán, využíván byl k připojení tiskárny nebo skeneru.
PS/2: Standartní port, slouží k připojení klávesnice nebo myši.
Pro přehlednost: barevně označené: port pro myš: zelený, pro klávesnici: fialový
USB: Má větší šířku písma než sériové porty, je modernější. Slouží k připojení různých zařízení: externích paměťových zařízení, klávesnice, myši, skeneru, tiskárny..
Je velmi rychlý, a také umožňuje připojován zařízení za chodu počítače.
VGA port: Slouží k připojení grafické karty k CRT monitoru nebo k LCD displeji, přenos dat: analogovým způsobem.
DVI port: Připojení k LCD displeji, přenos dat: digitálně → pro LCD výhodnější

Firewire port: Extrémně rychlý komunikační port, připojení digitálních videokamer.
Síťový port RJ-45: Využití k vzájemnému propojení více počítačů → vzájemná komunikace
Přes něj je realizováno pevné připojení do internetu. Jde o sériový přenos (= data procházejí několika málo datovými kanály)
Optický port: Na zadní straně PC: alternativní speciální výstupy audia (výstup pro optický či koaxiální kabel)
Game port: Připojení joysticku, volantu nebo midizařízení.

Doplňuji:
Tu prezentaci mám mít na pět minut.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Sloty a porty bych rozdělil určitě na více snímků.
Neučili jste se dělat prezentace? Mají mít napsány odrážkovitě informace, ty je budeš prezentovat. My máme ve škole oblíbené pravidlo 4x4---> čtyři řádky o čtyřech slovech.

GRAFICKÁ KARTA
= grafická součást počítače, jejímž úkolem je zobrazovat jeho výstupy (text,grafiku) na zobraz. zařízení (monitoru)
Přijímá úkoly od CPU (Centrální procesorová jednotka) nebo APU a vykonává je.
Základní části grafické karty:
grafický procesor: zpracovává instrukce od procesoru, provádí výpočty pro ulehčená práce CPU
zajišťuje předání zpracovaných dat převodníku
digitálně-analogový převodník: převod digitálního signálu na analogový a naopak
paměť: ukládání veškeré informace o zobrazovacích bodech (dnes: paměť SDRAM)
grafický BIOS: při startu: systém v BIOSu vyhledá spouštěcí kód, ten identifikuje grafickou kartu a její softwarové přerušení
chlazení: vzduchové (pasivní kovový chladič nebo ventilátor) nebo vodní (u nejvýkonnějších, snížení teploty a hluku)
______________________________ _________________________

GRAFICKÁ KARTA
-zajišťuje grafický výstup počítače
-přijímá pokyny od CPU
-Skládá se z : GPU
A/D převodník
SDRAM
BIOS
Větráčky

K tomu připojit několik obrázků a máš snímek o grafické kartě. Ty musíš vysvětlit, co znamenají dotyčné zkratky komponent a jaksi zapojit data v prezentaci do přednášky.

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Stříbrný

Samba

Huxa
zrovna jsem si před chvílí říkala, kdo se do tohodle pustí, tak je borec :-)

Stříbrný

huxa

Proč? Akorát je to trošku delší, ovšem nemusíš to číst celé :-))

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 948
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 820
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.