piskutek

Můžete mi prosím pomoci vyřešit přiklad? Rozkládání na součin – 3×(5+2)+4(5+2y) a 6a(b-7)-3a(b-7).

Prostě potřebuu vysvetlit postup těchto 2 prikladu :)

Můžete mi prosím pomoci vyřešit tento přiklad(rozkladani na součin)3×(5+2)+­4(5+2y) a 6a(b-7)-3a(b-7) děkuji předem

Odpovědi
gecco

Je to naprosto jednoduché – prostě musíš obsah závorky vynásobit činitelem před ní a pak upravit (odečíst, sečíst) co půjde…
Napiš své řešení – zkontrolujeme je…
😉

Quimby

Takto to tady nefunguje. Napiš jak bys to řešila ty a rád ti to zkontroluji a dovysvětlím.
Máš ten první příklad opsán správně? Jestli nemá být první závorka taky 5+2y.

klumprt

Tak třeba 5+2 z té první závorky je rovných 7, to už jste brali, ne? Sedumkrát 3× bude 21×. Zato 5+2y se takhle pěkně sečíst nedá, takže budeš muset vynásobit 5 a pak 2y, obojí tou čtyřkou před závorkou. Čtyři krát pět jste určitě taky brali, je to dvacet. A k tomu se přičte čtyři krát 2y. Ypsilon nevíš, kolik je, tak ho tam necháš a vynásobíš jen tu dvojku. Když násobíš součin, tak je to, jakobys vynásobila jen jeden činitel. Tak tam budeš mít z toho 8y.

Ten druhý příklad v sobě obsahuje drobný zádrhel v těch mínusech. Když něco, co má u sebe plus (nebo nic) násobíš něčím, co má u sebe mínus, pak ten součin má před sebou taky mínus. A když násobíš dvě mínusové věci, tak oba mínusy dají plus, takže výsledek bude plusový. Vyjde to 3ab-21a nebo taky 3a(b-7).

A jestli je pravda, co říká Quimby, tak to vyjde (3×+4)(5+2y). Ono jde asi v obou těch příkladech o to, že v těch závorkách je vždycky to samé, tak se z obou závorek sebere to, co je před nima a dá se to do vlastní závorky. A pak je z toho součin závorek.

Muffz

Roznasobovani zavorek. Hlavne pozor na znamenko – (zduraznene), musi se za nej dat zavorka a pri eliminaci zavorky se vsechna znamenka uvnitr obraci (z minus je plus, z plus je minus).
Snad z obrazku pochopis postup.

http://i.imgur­.com/AMnbdeW.png

bolak

Blběs to opsala, má to bejt nejspíš: 3×(5+2y)+4(5+2y) = (5+2y)(3×+4)
A druhej 6a(b-7)-3a(b-7))=(b-7)(6a-3a)=3a(b-7)

Je to jednoduché vytýkání, akorát že vytýkáš závorku. Zkus si nejdřív závorku nahradit jiou neznámou, třeba „g“, a pak už to bude jasný.

Quimby

Klumprt: Já si právě myslím, že je spíš o x*(…) + y*(…) → (x + y) * (…) než o roznásobování, ale není to moc dobře formulované, tak si nejsem moc jistý.