invisible

Můžete mi prosím blíže vysvětlit bipolární afektivní poruchu?

Početla jsem si o tom na Wikipedii, ale nedokážu si to představit „v praxi“. Jak se (na konkrétních případech prosím) rozpozná BAP od obyčejné náladovosti?

Nejlepší odpověď
Danča84

Také se jí říká „maniodepresívní psychóza“. Není to o tom že by měl člověk buď jen dobrou nebo špatnou náladu, i v mánické fázi může být nálada špatná a naopak. Jde o celkové chování – v mánii je člověk roztěkaný, extrémě hovorný (mele páté přes deváté, dokola opakuje co ho baví nebo štve), prostě reakce na všechny podněty, dobré i špatné má velice přehnané. Cítí se velmi dobře a nechápe že se chová nevhodně, podle něj naopak ostatní všechno moc řeší.
V depresi naopak je nebývale klidný, smutný, jako by duchem nepřítomný, skoro nemluví, jen na otázky krátce odpovídá.
Manická a depresívní fáze se střídají v závislosti na ročním období, v klidném období bez velkých výkyvů (zima, léto) je člověk klidný v depresi, v době kdy se výrazněji mění počasí – jaro, podzim – se „přepne“ do mánické fáze. A tato změna může přijít i velice rychle, stačí nějaký nevhodný podnět a z kliďase je rozlítaný řvoun.
Nemoc se dá srovnat léky, ale v mánii člověk někdy užívat zapomíná, může i pít alkohol který se na ně nesmí, a „už to jede“, na to je zvláště v mánické fázi potřeba velká disciplína. A je to nemoc dědičná.
Máme v práci jednoho kolegu s touto nemocí a není to žádný med s ním dělat. Půl roku je sice milionový, spolehlivý, hodný (v depresi), ale jak se „rozjede“ je s ním k nevydržení, nedělá co má, je drzý a tak vždycky musí jít marodit.