pn65

Můžete mi někdo poradit? jde o uznání dluhu.

Půjčil jsem kamarádovi určitou částku peněz ( nebila nijak malá), problém je v tom, že nevím jaký typ vzoru uznání dluhu mám použít k podpisu, protože si dobrě nepamatuji kdy jsem mu půjčku poskytl.
Vím, že to bylo někdy v roce 2006 možná, na den si už asi nevzpomenu,tenkrát jsem s ním já blbec neuzavřel žádnou smlouvu, takže nevím jaký vzor mám použít.

Jelikoš jsem od něho tenkrát kupoval ojeté auto, které mu prokazatelně patřilo, tak nějaké osobní údaje mám ( TP,RČ).

Poraďte prosím.

Nejlepší odpověď
zzzzz

🙂 Já vás doplním 🙂 Při uznání dluhu je promlčecí doba 10let.

Nejlépe pokud s dnešním datem napíše " já jméno příjmení, r.č. bytem… tímto prohlašuji, že jsem si od tvoje jméno atd. půjčil částku ....., tuto jsem se zavázal splatit do..... což jsem neučinil. Výše zmíněný dluh bez výhrady uznávám a souhlasím s exekuci. Datum a podpis

Tak bych si to nechala podepsat já:-) taky ale nejsem právním, na netu je hodně vzorů, ale pozor na ty co citují zákon (zvláště ten občanský) můžou tam být uvedené staré § ☹
Doplňuji:
Pokud bude ochoten podepsat směnku, tak se standardně podepisuje na desetinásobek, protože její prodejní cena bývá do 10%:-((

Dluh je promlčený (bez toho uznání), tak pokud ho nepodepíše, budeš mít asi smůlu:-(( Pokud ho podepíše tak ti poběží nová desetiletá lhůta:-)

Další odpovědi
Dochy

Nejsem právník, ale domnívám se, že mojitek neodpověděl správně. Dotaz je na uznání dluhu. To podle mně může mít formu dost volnou. Hlavně aby bylo jasno kdo, komu, kolik, za co dluží a do kdy to má splatit. Pak samozřejmě aby to dotyčný podepsal – s dnešním datem. Tím podle mně (ověř si) padá promlčecí doba. Promlčení může namítnout před uznáním dluhu, ale uznáním dluhu a závazkem jej splatit se automaticky promlčení vzdal. (pak by se mohla další promlčecí lhůta vztahovat na toto uznání pokud se nějaký čas dál nic dít nebude)

Otázkou je, zda to ten dotyčný podepíše, když doteď nic splácet nechtěl.

Směnka může to uznání dluhu nahradit. Pořád to musí dlužník podepsat. Vlastně směnkou dluh splatí a dál musí vyplatit tu směnku (okamžikem předání směnky se vlastně změní forma dluhu). Smysl to má, směnky by měli být rychleji soudně vymahatelné.

mojitek

No nejlepší je směnka. V ní ale neuváděj rok 2006,protože pro vymáhání dluhu je maximální doba 3 roky.Ve směnce napiš dnešní datum,a nejlíp u notáře-stojí to cca 200 kč
Doplňuji:
Dochy : je to tak jak jsem psal. Po 3 letech má smůlu-proto jsem uváděl aby datum napsali „dnešní“…

Dochy

zzzzz: Dobrý, zvlášť ta část o exekuci 😉

Byl jsem v podobné situaci, dlužník se stále tvářil jak peníze nejsou problém, za týden je bude mít (jednou z fušky, podruhé z dědictví, potřetí už mu konečně přijde ta výplata, co mu ji zapomněli vyplatit…) dokonce i ten podpis pod uznání dluhu dal (souhlas s exekucí v tom ale nebyl 😉 )… Ale to je asi tak všechno. Později jsem zjistil, že má 3 exekuce a nějak se protlouká… Vzhledem k okolnostem a částce jsem již téměř rezignoval (téměř: zůstává ve mně malička špetička naděje a trocha vzdoru a vzteku)