petrnvk77

Může zubař prohlásit osobu za mrtvou?

Soudím z toho faktu, že zubař je také lékař (MUDr.) a každý lékař je oprávněn osobu za mrtvou prohlásit.

Odpovědi
arachis

Může,ale nemůže vystavit úmrtní list.Ale nejsem lékař,tak na 100% to není.

Hans51

Vaše tvrzení není pravdivé. Zubní lékař sice lékařem bezesporu je, nicméně prohlásit člověka za mrtvého přísluší jen a pouze soudu (§ 26 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).

Lékař může provádět prohlédnutí těla mrtvého stanoveným způsobem a následně vystavit úmrtní list, který je veřejnou listinou (tedy dokazuje vše, co je v něm uvedeno). Slovy médií tedy lékař pouze konstatuje smrt, prohlašovat kohokoliv za mrtvého nemůže. Avšak takový lékař musí být specializovaně způsobilý (např. všeobecné praktické lékařství), zubař tedy ne. Specializovaná způsobilost i postup prohlédnutí jsou stanoveny zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, ve znění pozdějších předpisů.