bolak

Může žížala oplodnit samu sebe?

Doplňuji:
helcaify1, marci1: V těch citacích ale není uvedený že to není možný, je tam jen napsaný jak to probíhá v přírodě, a já se ptám, jestli je to možný. Alespoň teoreticky, je žížala sama v kýbli a nemá s kým, udělá si to sama? Ohebná je na to dost, ale z biologickýho hlediska, bylo by to možný?

Nejlepší odpověď
annas

Žížaly jsou hermafroditi. Každá z nich má mužské i ženské pohlavní orgány. Ale nemohou se oplodnit samy. Musí se spojit s jinou žížalou za účelem výměny genetických informací. .

Anglický zdroj – nadpis Earthworms = Žížaly
http://www.one­kind.org/be_in­spired/animal­s_a_z/earthwor­ms/

Další odpovědi
anonym

Ne – i když je žížala hermafrodit, k rozmnožování je potřeba dvou jedinců.
Doplňuji:
Ad Doplnění: Samooplození NENÍ možné – žížala – ač se ti to nezdá, není „dostatečně ohebná“…
😁
Ale možná tě potěší, že při páření obvykle dojde k oplodnění obou zúčastněných jedinců – ´současně´.

marci1

Ne, nemůže. „Ačkoliv jsou žížaly hermafroditi, oplodnění vajíček neprobíhá vlastními spermiemi, ale pomocí spermií získaných od partnera během páření. Samotné páření je relativně komplikované. Žížaly jsou při něm obaleny slizovým sekretem vylučovaným z opasku a jsou těsně spojeny předními konci těla proti sobě. Spermie opouštějí pohlavní otvory (gonopory) a musí putovat ve zvláštním kanálku na břišní straně žížaly, než dorazí k semenným schránkám (receptacula seminis) partnera. Zde jsou spermie dočasně uskladněny.“
Doplňuji:
ad „bolak“ : Na Tvou otázku „Může žížala oplodnit samu sebe ?“ je hned na začátku mé odpovědi uvedeno „Ne. Nemůže“. Mohou to být jen spermie partnera. 🙂

Zdroj: https://www.pri­rodovedci.cz/zep­tejte-se-prirodovedcu/415

helcaify1

Nemohou. Tady je vše krásně vysvětlené :) https://www.pri­rodovedci.cz/zep­tejte-se-prirodovedcu/415

namiikk

to rozhodně ne

bolak

Dobře, dal jsem vám všem boda, ale všechny články co tu uvádíte už jsem čet, a žádný z nich na mou otázku jasně neodpovídá. A i když uvádíte že je to v článku vysvětlené, tak není. Co když tedy vezmu jedný žížale spermie a tý samý je pak injekcí vstříknu pod nějakej ten kroužek kde „ji“ má schovanou? Co se stane uvnitř tý žížaly? Ty chromozomy se nespojej? Nebo z ní vypadne nějakej zmutovanej kokon ze kterýho vyleze žížala která nebude mít kroužky ale čtverečky, a vostatní žížaly si vo ní ani nevopřou kolo, nebo co se tam stane? Má přece jak hurvínka tak i máničku, takže alespoň teoreticky by to bejt možný mělo..