Klapina

Může živnostník odečíst DPH na automobil?

Dobrý den, přítel má automobil na splátky a chtěl by jej převést na svého otce, který má živnostenský list, chtěla bych vědět, jestli je v tomto případě možné, abych si pak odečítal ze splátek DPH? Nebo jak to funguje?
Doplňuji:
Doplnění otázky: Samozřejmě jsem to myslela tak, jestli si přítelův otec může odečítat pak DPH a ano, on je plátcem DPH. Úvěrová společnost přepis povolí.

Nejlepší odpověď
Hlada

Vlastnictví živnostenského listu nestačí. Aby si mohl otec uplatnit nárok na odpočet DPH, musel by být přítel i jeho otec plátce DPH.

Další odpovědi
Karfik

Nejdřív se zeptej v oné společnosti, ve které jste dostali úvěr/půjčku, zda ten převod povolí. Záleží co je ve smlouvě. Většina institucí majetek vlastní až do úplného splacení, takže ty s ním nemůžeš jakkoliv bez jejich souhlasu manipulovat.

anonym

Živnostenský list o DPH nevypovídá vůbec nic…
Je „otec“ plátce DPH? – pokud ne, nemůže si DHP odečíst při nákupu čehokoli.
Jsou splátky daněny DPH? (je splátková společnost plátce?) – pokud ne, není ze splátek co odečítat.
___
Přítelovu otci – pravděpodobně, někdo vede ´účetnictví´ (nebo aspoň radí) – proberte to s ním, ve tvém dotazu chybí spousta informací.

anonym

Vy si můžete odečítat DPH jedině z majetku, který je ve vašem vlastnictví (respektive ve vlastnictví vaší firmy). Pokud vozidlo převedete na otce, tak si odečítat DPH na toto auto již nemůžete.
Není to ovšem tak jednoduché, protože máte-li auto na splátky (leasing), tak byste museli převod na otce nechat provést přímo u leasingové společnosti. Ta by pravděpodobně ukončila původní leasingovou smlouvu a v případě, že nebude mít jiné plány, tak by uzavřela novou smlouvu s otcem. Uvědomte si, že do úplného zaplacení je auto majetkem leasingové společnosti.
Živnostník, který je plátcem DPH, si DPH na automobil odečíst může.

Hlada

Takže teď ještě musí být splněna druhá podmínka, že i prodávající musí být plátcem DPH.