Nerevarin

Může zaměstnavatel žádat úhradu schodku, který vznikl v době, kdy jsem u něj ještě nepracoval?

Pravděpodobně asi ne, ale když bude chtít, stejně mi nejspíš peníze strhne a odůvodní si to jakkoliv.
Součástí smlouvy je Dohoda o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených k vyúčtování, vč. společné odpovědnosti. Tato dohoda by logicky měla platit až od nástupu do práce a nemělo by se k ní vztahovat něco, co se stalo před půl rokem. Jenomže nikde v té dohodě není přímo napsáno, že kolektivní odpovědnost může být uplatněna jen na něco, co se stalo již v době mého působení v tomto zaměstání. A navíc se bojím, že pokud bych se cukal, že to bylo před půl rokem, tak si udělá inventuru a přišije mi něco novějšího. Vítě o tom někdo něco? Díky moc.
Doplňuji:
Jedná se o velké nesrovnalosti ve stavech zboží, do kterých se zaměstnavatel snaží přimíchat i prokázané krádeže bývalých zaměstnanců a brigádníků.

Nejlepší odpověď
ivzez

Jestli jste si k datu nástupu nevyžádal (ideálně písemně, abyste měl potvrzení o převzetí žádosti) předávací inventuru, může po Vás zaměstnavatel požadovat úhradu schodku v plné výši.

Zaměstnanec, který se zaměstnavatelem uzavře dohodu o odpovědnosti, odpovídá zaměstnavateli za případný schodek v plné výši. Odpovědnosti by se částečně nebo zcela zprostil, pokud by prokázal, že škodu zcela nebo zčásti nezapříčinil.

Pokud si zaměstnanec k datu nástupu nebo k datu uzavření dohody o odpovědnosti nevyžádá předávací inventuru, odpovídá za případný schodek od poslední inventury před nástupem (uzavřením dohody).

Obdobně při skončení zaměstnání:
Pokud si zaměstnanec k datu ukončení zaměstnání nebo ke dni ukončení dohody o odpovědnosti nevyžádá předávací inventuru, odpovídá za případný schodek zjištěný nejbližší následující inventurou (třeba až po několika měsících).

V případě dohody o odpovědnosti zaměstnanec odpovídá v plné výši (v případě kolektivní dohody spolu s ostatními zaměstnanci). V tomto případě musí zaměstnanec prokázat, že škodu nezavinil.

Povinnosti však má i zaměstnavatel, který je povinen zaměstnanci vytvořit podmínky k dodržování dohody o odpovědnosti. Pokud jste např. neměl svěřené hodnoty po celou dobu pod svou kontrolou (do skladu běžně chodili i lidé bez uzavřené dohody apod.), neměl byste odpovídat v plné výši.

O podmínkách nic neuvádíte, ale odhaduji, že zaměstnavatel,
který nechal odejít zaměstnance, aniž by provedl inventuru,
a pak se chce „hojit“ na dalších zaměstnancích, nemusí mít vše v pořádku.

Zkuste se obrátit na právníka – specialistu na pracovní právo,
vezměte s sebou dohodu o odpovědnosti, případně další podklady
a vše mu podrobně popište.

Je možné, že se Vám podaří prokázat,
že jste škodu minimálně zčásti nezavinil Vy.

Něco jiného je obecná odpovědnost za škodu, kdy zaměstnanec odpovídá max. do výše 4,5 násobku průměrného výdělku, a kdy zaměstnavatel musí zaměstnanci prokázat zavinění. Ta se ale nevzathuje na zaměstnance, kteří uzavřeli dohodu o odpovědnosti.

________________
Zákoník práce, odpovědnost za škodu, § 250 – § 254
(viz níže zdroj)

Obecná odpovědnost (§ 250):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#f3055014

Doplňuji:

Náměty k zamyšlení:

Existují k těm prokázaným krádežím bývalých zaměstnanců nějaké podklady? Nemohl byste získat kopie? To by Vám pomohlo.

Co míníte „velkými nesrovnalostmi ve stavech zboží“?
Kdo všechno měl ke zboží přístup?
Mají/Měli všichni, kdo mají/měli ke zboží přístup
uzavřeny dohody o odpovědnosti?

Mohl jste zboží vždy uzamknout (nebo zabránit jiným
osobám v přístupu ke zboží), když jste se musel vzdálit?
Jestli ne, proč?

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#cast11-hlava2

Další odpovědi
zzzzz

Jakého schodku???
Zaměstnavatel může žádat náhradu škody, kterou způsobíš ty osobně a to maximálně do výše 4,5 násobku tvé hrubé mzdy. Na tuto skutečnost se dá pojistit. Pokud si třeba zničil nějaké zboží a stává se to často, doporučuji zvážit to pojištění.

O tom, že by se měl zaměstnanec podílet na nějakém třeba ekonomickém schodku v době, kdy se firmě nedaří, nic zákon neříká.

Co se týká dohody nevím, nečetla jsem ji, ale vždy platí, čím jednodušeji je napsaná, tím hůř se vymáhá.
Doplňuji:
Toto je jedna z nevýhod, být zaměstnanec:-((( Musíš si vybrat, buď si to necháš strhnout, a budeš tam dále pracovat, nebo se cukneš a on tě propustí:-(((

Mapel

Dohoda je platná od inventury. Pokud nebyla provedena inventura není možné cokoliv prokázat.

ivzez

Poznámka:
Zaměstnavatel není oprávněn s výjimkou zákonných srážek (sociální + zdravotní pojištění, daň, případně exekuce) zaměstnancům nic strhávat ze mzdy bez písemné dohody o srážkách.