bricks

Může zaměstnavatel u kterého jsem dříve pracoval šířit má osobní data? A jak se proti tomu bránit?

Odpovědi
Pepa25

Nedokážu si představit, jak by mohl bývalý zaměstnavatel „šířit osobní data“ …?!

ivzez

Obecně:

Zaměstnavatel není oprávněn „šířit data zaměstnanců“.

Zaměstnavatel ani není správcem osobních údajů
ve smyslu zákona o ochraně osobních údajů, protože
uchovává pouze data související se zaměstnáním
a údaje, které mu nařizuje zákon/jiný předpis.

Některé údaje je zaměstnavatel povinen předávat dál.

Jak vidíte, odpověď není jednoduchá ani jednoznačná.
K posouzení byste musel byste uvést konkrétní situaci.
Doplňuji:

  • –––––

Uchovává-li bývalý zaměstnavatel Vaše osobní údaje,
které mu nepředepisuje žádný zákon nebo jiný předpis,
může tak činit pouze s Vaším souhlasem.

Tento souhlas máte právo kdykoliv odvolat – nejlépe písemně.
Současně bývalého zaměstnavatele vyzvěte (nežádat!,
neprosit!) k okamžité likvidaci Vašich osobních údajů.

Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.
Uchovejte kopii odvolání souhlasu a výzvy
i podací lístek a dodejku s potvrzeným datem převzetí.

arygnoc

hovorí o tom Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.

;-Q

ivzez

@Arygnoc: To je právě otázka.

Zaměstnavatel není správcem osobních údajů ve smyslu zákona o ochraně osobních údajů. Uchovávání a předávání některých údajů (i po skončení zaměstnání) mu ukládají to zákony a předpisy.

Pokud tazatel situaci neupřesní, nelze na otázku adekvátně odpovědět.

arygnoc

uchovávať – to je presne ono.
ale nie disponovať s nimi.

dáta MUSÍ archivovať po dobu stanovenpu zákonom, ale to neznamená, že ich môže distribuovať – ochrana dát platí stále.

;-Q

ivzez

Státní správě, inspekci práce, OSSZ, úřadu práce, orgánům činným v trestním řízení, … musí zaměstnavatel údaje předložit i po skončení zaměstnání. Nejde o distribuci ani šířění.

Záleží na konkrétní situaci, na tom, jaké údaje a komu zaměstnavatel předal.

arygnoc

otázka nie je presne špecifikovaná, mal som na mylsi skôr nezákonné šírenie – ako napr. info tretej nie oprávnenej strane (napr. exmanželke, napr. mzdy za dva roky dozadu ap.)

samozrejme orgánom uvedeným zákonom vyhovieť musí, ale v tom prípade sa nejedná o šírenie ale o úradný výkon.

;-Q

ivzez

To je to, nač se snažím upozornit (asi to dělám nešikovně) ► tazatel by musel upřesnit situaci.

Stejně jako Pepa25 si neumím představit, že (jak) by některý zaměstnavatel šířil (distribuoval) osobní údaje svých bývalých zaměstnanců. Pokud někomu nějaké údaje předal, pak pravděpodobně proto, že to byla jeho povinnost …

arygnoc

súhlasím.
otázky treba formulovať čo najpresnejšie.
ale je tu mnoho otázok typu „čo keby…“, „čo keď…“

no podľa formulácie otázky mám pocit (ale nič viac, istotu žiadnu), že sa tazateľovi jedná skôr o to predávanie informácií niekomu mimo zákon – exmanželke, inému zamestnávateľovi (pomsta?), …

preto som prízvukoval, že i pri archivovaní dokumentácie má zamestnaváteľ povoinnosť dodržiavať zákon o ochrane osobných údajov – a to platí i pri likvidácii (skartovaní) – proste dokumentáciu nemožno len tak vyhodiť, ale treba ju i znehodnotiť.

;-Q