Vacocka

Muze zamestnavatel strhavat 1 hod. na jidlo za 12 hodinovou smenu?

Pracuji i vice nez 12 hod. denne a zaměstnavatel mi strhava dvakrat po pul hodine..

Nejlepší odpověď
Quimby

Naopak musí. Podle §88 zákoníku práce: " Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci… Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci…"

Další odpovědi
brillant

Může ale nemusí. Rozhodování o době, kdy zaměstnanci přestávky čerpají, je plně v kompetenci zaměstnavatele. Jedná se o součást práva zaměstnavatele rozhodovat o pracovní době svých zaměstnanců. Jedinou výjimkou je situace, kdy si některé otázky pracovní doby se zaměstnavatelem dohodnete v pracovní smlouvě či jejím dodatku, nebo se k nim zaměstnavatel zaváže v kolektivní smlouvě.
https://www.no­vinky.cz/kari­era/270001-poradna-narok-na-prestavku-v-praci-behem-dvanactihodinove-smeny.html
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=přes­távka+v+práci&sou­rceid=opera&i­e=UTF-8&oe=UTF-8#q=p%C5%99es­t%C3%A1vky+v+pr%C3%A1ci+­p%C5%99i+12+ho­dinov%C3%A9+sm­%C4%9Bn%C4%9B

ivzez

Zaměstnavatel je povinen zaměstnancům poskytnout přestávku
na oddech a jídlo nejpozději po šesti hodinách nepřetržité práce.
Přestávka se nezapočítává do odpracované doby.

Začátek i konec pracovní doby, rozvržení pracovních směn i rozvržení
přestávek určuje zaměstnavatel. Přestávku nelze poskytnout na začátku
ani na konci pracovní směny.

Tolik zákoník práce.

V případě dvanáctihodinové směny stačí poskytnout jednu půlhodinovou
přestávku po 6 hodinách práce. Pokud se zaměstnavatel rozhodne poskytnout
přestávky dvě, je to také v pořádku. Rozhodnutí je na něm.

POZOR:
Pracovní směna nesmí překročit 12 hodin.

_______

Doplňuji:

Nahlásila jsem chybnou Kurovu odpověď.

Kura

Musím, dokonce budu odporovat Brilantovi, jde o to, že první přestávka musí nastat nejpozději po 6ti hodinách práce a potom každých dalších 4,5 hodiny. Proto je hodina mínus za 12 hodin správně.
Doufám, že jen sedíš na vrátnici, fyzická práce 12 hodin není zdraví prospěšná, ať se v současné chvíli cítíš jakkoli dobře.

Drap

Nesmí nic strhávat, ale musí dát tento čas na přestávku. Přestávku samozřejmě platit nemusí.

sesednizkola

Pracovní směna nesmí překročit 12 hodin? Stoporocentně a z vlastní zkušenosti vím (ne z vyprávění), že holky u nás v baru dělaly než ho zavřeli (ten bar, majitele zastřelili) „čtyřiadvacítky“ . Normálně. V síti Potrefená husa se běžně dělají osmnáctky, ve fabrice FM Logistic v Tuchoměřicích šestnáctky.

Jinak tva otazka zni trosku zvlastne a pochopit ji lze dvakrat. Je v poradku, když ti zaměstnavatel za dvanáctku hodinu neproplatí, protože to musíš být na pauze. Ja otazku napřed pochopil tak, že ti strhává jednu hodinu jako poplatek za oběd + hodinu pauzu, čili ti platí deset hodin. Pokud máš někde 60 za hodinu, asi možná ti bude strhávat těch 60, čili další hodinu, za oběd. Rozhodně může.

ivzez

Brillant odpovídá správně (jenom bych příště doporučila místo článku nebo Google odkázat přímo do zákoníku práce), Kura se mýlí → odpověděl chybně.

Kura

Nemýlím, mrkni se do zákoníku práce, nejlépe do nového a ne z roku raz dva ! Můžeš o tom diskutovat, mluvit o tom, psát o tom, ale pravdu mám já !!!