Může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr dle §55 v době pracovní neschopnosti zaměstnance? Děkuji

Jsem učitelka a společně s několika organizacemi a rodiči žáků jsme podali na ředitele školy stížnost, kterou se již zabývá zřizovatel školy a Česká školní inspekce. Kromě ředitele a 3 učitelů zde jinak učí jeho vcelku početná rodina a zneužívají nevědomosti rodičů našich žáků ke svým cílům na úkor dětí, falšují na dokumentech podpisy, vydírají je, půjčují na lichvářský úrok apod. Od té doby samozřejmě zažívám z jejich strany neuvěřitelnou šikanu, denně hledají z mé strany porušování předpisů. ředitel mě několikrát vyzval, abych sama ukončila pracovní poměr, což jsem odmítla, vyhrožuje mi v ústraní.Je to obrovský psychický tlak. Dnes ráno jsem řediteli v 7.00 volala, že jsem onemocněla a jdu k lékaři, potvrdila jsem to i SMS zprávou. Ještě když jsem byla u lékaře zanechal mě v mobilu hlasovou zprávu, že mu má dát vědět, kdy nastoupím do vyučování, kvůli suplování. Lékař mě vystavil neschopenku, kterou jsem mu okamžitě doporučeně odeslala a opět ho přes SMS informovala o jejím zaslání.Asi půl hodiny po mém nácratu od lékaře a pošty (mám ji u domu) přijel osobně se svou sestrou, podepsal mě průkaz pojištěnce, že provedl kontrolu a předal mě sdělení o okamžitém zrušení pracovního poměru. Takže ráno 29.4.2011jsem ho informovala,že jdu klékaři, 7.20 poslalaještě SMS, v 11.00 mu telefonicky sdělila, že má neschopenku a ve 12.40 jsem mu poslala SMS, že je odelaná doporučeně. Ke mě domů přijel ve 14.15 a předal mi oznámení o okamžitém zrušení pracov.poměru. Vše proběhlo v vtomto přesném časovém sledu během jednoho a téhož dne a vše mám uschováno i ve svém mobilu. Prosím o rychlou odpověď. Děkuji Dudásová

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Zlatý

1. Zaměstnavatel MŮŽE prac.poměr ve vybraných důvodech zrušit i během trvání pracovní neschopnosti zaměstnance…, jedním z těchto důvodů je i „okamžité zrušení prac.poměru“ (§ 55/1 zákoníku práce). Specifické výjimky jsou uvedeny v § 55/2, ale ty se vás netýkají.

2. Jinou otázkou je, zda pro okamžité zrušení prac.poměru měl zaměstnavatel PROKAZATELNÝ důvod. Ve vašem případě doporučuji následující:

a) IHNED oznamte písemně zaměstnavateli (§ 69/1) že trváte na tom, aby Vás i nadále zaměstnával a že i nadále považujte pracovní poměr za platný se všemi souvislostmi z toho vyplývající (např. poskytnutí náhrady nemocenské od 4. dne nemoci atd., atd.)

b) Podejte k soudu žalobu na neplatnost „okamžitého zrušení prac.poměru“ (§ 72), kopii této žaloby pošlete na vědomí p.řediteli i zřizovateli.

3. Jsem si téměř jist, že soud vaší žalobě vyhoví…, resp. si spíše myslím, že p.ředitel bude mít snahu vzít to ´okamžité zrušení´ zpět.

4. Doporučuji, abyste se určitě poradila s právníkem…, já bych na vašem místě jeho očekávaný návrh na zpět vzetí okamžitého zrušení neakceptoval a věc nechal dojít až k soudu, kde by bylo možné kromě jiného poukázat i na vámi zmiňované nezákonné praktiky, šikanu apod. …

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e/cast2h4.aspx

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.