Avatar uživatele
skorcovaz

Může zaměstnavatel dát zaměstnanci na výběr mezi odstupným a výpovědní lhůtou?

Omlouvám se za ty stupidní dotazy, ale jsem naprosto v koncích.. Ještě nikdy jsem nedostala výpověď a nevím co a jak..
Odmítla jsem přeřazení na jinou, hůř placenou pozici a jelikož mám smlouvu na dobu neurčitou, nemůžou mne asi jen tak vylít.. Nebo snad jo..?!
Prosím, pomozte, poraďte..

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, annas před 4897 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Skončit pracovní poměr můžete zhruba takto:

  1. DOHODOU
  • k jakémukoli dni
  • pokud to bude vůle zaměstnavatele a vy tuto vůli bude z různých důvodů chtít akceptovat, tak samozřejmě navrhněte, že s návrhem skončit souhlasíte, ale za podmínky odstupného
  1. VÝPOVĚDÍ Z VAŠÍ STRANY
  • nemusíte udávat žádné důvody a po 2 měsících skončíte
  • na odstupné zapomeňte
  1. VÝPOVĚDÍ ZE STRANY ORGANIZACE
  • vždy musí být zákonný důvod (§ 52)
  • vždy musí běžet 2 měsíční výpovědní doba, ledaže byste se DOHODLI na zkrácení této výpovědní doby
  • na odstupné máte nárok pouze, když se jedná o výpověď z tzv. organizačních důvodů (§ 52,a-c) nebo z důvodů uvedených v § 52/d)
  1. DALŠI MOŽNOSTI
  • ukončení prac.poměru ve zkušební době
  • okamžité zrušení prac.poměru pro hrubé porušení prac.kázně (§ 55) nebo pro porušení vybraných povinností ze strtany zaměstnavatele (§ 56)

Doporučuji, abyste si zmiňovanou ´výpověď´ nechala dát písemně (klidně podepište převzetí výpovědi) a až poté začala ´řešit´ a radit se co dál…

Zaměstnavatel vám nemůže jen-tak dát výpověď, musí mít (si nalézt) nějaké konkrétní důvody. A až tyto důvody lze pak případně zpochybňovat.

Tak vyčkejte, na tahu je zaměstnavatel…

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Jambalaya

V souvislosti se Standovou vyčerpávající odpovědí chci jen upozornit na možnost, kterou některé velké firmy dávají. Tou je možnost odejít hned s více platy a nebo odejít po uplynutí výpovědní lhůty a méně platů.
Aby to bylo úplně jasné, zaměstnavatel vám může navrhnout např.

  1. klasickou výpověď s tím, že budete ještě 2 měsíce pracovat a pak dostanete odstupné 3 platy
  2. dohodu, kdy odejdete hned a dostanete 5 platů

Ale přímo, že by vám mohl dát vybrat buď výpovědní dobu nebo odstupné, tak to tedy opravdu nemůže!!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek