skorcovaz

Může zaměstnavatel dát zaměstnanci na výběr mezi odstupným a výpovědní lhůtou?

Omlouvám se za ty stupidní dotazy, ale jsem naprosto v koncích.. Ještě nikdy jsem nedostala výpověď a nevím co a jak..
Odmítla jsem přeřazení na jinou, hůř placenou pozici a jelikož mám smlouvu na dobu neurčitou, nemůžou mne asi jen tak vylít.. Nebo snad jo..?!
Prosím, pomozte, poraďte..

Nejlepší odpověď
standa

Skončit pracovní poměr můžete zhruba takto:

  1. DOHODOU
  • k jakémukoli dni
  • pokud to bude vůle zaměstnavatele a vy tuto vůli bude z různých důvodů chtít akceptovat, tak samozřejmě navrhněte, že s návrhem skončit souhlasíte, ale za podmínky odstupného
  1. VÝPOVĚDÍ Z VAŠÍ STRANY
  • nemusíte udávat žádné důvody a po 2 měsících skončíte
  • na odstupné zapomeňte
  1. VÝPOVĚDÍ ZE STRANY ORGANIZACE
  • vždy musí být zákonný důvod (§ 52)
  • vždy musí běžet 2 měsíční výpovědní doba, ledaže byste se DOHODLI na zkrácení této výpovědní doby
  • na odstupné máte nárok pouze, když se jedná o výpověď z tzv. organizačních důvodů (§ 52,a-c) nebo z důvodů uvedených v § 52/d)
  1. DALŠI MOŽNOSTI
  • ukončení prac.poměru ve zkušební době
  • okamžité zrušení prac.poměru pro hrubé porušení prac.kázně (§ 55) nebo pro porušení vybraných povinností ze strtany zaměstnavatele (§ 56)

Doporučuji, abyste si zmiňovanou ´výpověď´ nechala dát písemně (klidně podepište převzetí výpovědi) a až poté začala ´řešit´ a radit se co dál…

Zaměstnavatel vám nemůže jen-tak dát výpověď, musí mít (si nalézt) nějaké konkrétní důvody. A až tyto důvody lze pak případně zpochybňovat.

Tak vyčkejte, na tahu je zaměstnavatel…

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

Další odpovědi
Jambalaya

V souvislosti se Standovou vyčerpávající odpovědí chci jen upozornit na možnost, kterou některé velké firmy dávají. Tou je možnost odejít hned s více platy a nebo odejít po uplynutí výpovědní lhůty a méně platů.
Aby to bylo úplně jasné, zaměstnavatel vám může navrhnout např.

  1. klasickou výpověď s tím, že budete ještě 2 měsíce pracovat a pak dostanete odstupné 3 platy
  2. dohodu, kdy odejdete hned a dostanete 5 platů

Ale přímo, že by vám mohl dát vybrat buď výpovědní dobu nebo odstupné, tak to tedy opravdu nemůže!!