Může vykonávat starosta obce zároveň i pro stejnou obec účetního?

Odpovědi
standa

KLIDNĚ může…, tato kumulace funkcí není střetem zájmu.

Ale pozor, každá obec musí mít zajištěnu „finanční kontrolu“, která je vykonávaná podle zákona č. 320/2001 Sb. (viz zdroj).

Starosta tak musí dbát, aby finanční kontrolu vykonávali zaměstnanci:

  • s kvalifikačními předpoklady
  • kteří jsou zároveň bezúhonní
  • a u nichž nehrozí střet zájmů

/ § 5, odst. b zákona/

Jinými slovy, starosta by nemohl vykonávat tuto kontrolní funkci, ale účetnictví, jakož i uklízečku či zahradníka nebo sekretářku sám sobě klidně vykonávat může 🙂

Zdroj: http://www.mfcr­.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xs­l/zakony_1542­.html