bedunka

Může velký nedostatek železa způsobit průjmy?

Nejlepší odpověď
annas

Na tento dotaz by měl odpovědět odborník. Jen on zjistí, zda nemáte jiné problémy, jejichž vlivem se špatně železo vstřebává a proč se objevují průjmy. .

Hledala jsem v různých zdroích včetně lékařských, nikde jsem nic neobjevila. Jen to, že perorální podávání železa může vyvolat pálení žáhy, nechutenství, zvracení, průjem, u starších pacientů zácpu.

http://www.dok­toronline.cz/cla­nek/455-Mineraly.html

Osobně mám anémií z nedostatku železa, ale nikdy jsem z toho důvodu průjmy netrpěla. Ale každý jedinec má jiné reakce.
Doplňuji:
Informace se různí, proto je třeba zjistit příčinu. Ještě jsem našla další informaci:

PŘÍZNAKY NEDOSTATKU ŽELEZA:

bolesti hlavy
snížení pozornosti a koncentrace, u dětí se může nedostatek železa projevit špatným prospěchem ve škole
iritační stavy
bledá nezdravá pokožka
krátký a rychlý dech
zácpa, nadýmání, meteorismus
stavy slabosti a mdloby¨
vypadávání vlasů
suché, lámavé dělící se nehty
časté a bolavé ústní koutky

Více informací na: http://www.ce­lostnimedicina­.cz/zelezo-fe.htm#ixzz2TYK­C4Gva

Další odpovědi
marci1

Dle níže uvedeného odkazu může. Tento problém je lépe konzultovat s lékařem.
http://anamne­za.cz/Nedosta­tek-zeleza/nemoc/72

anonym

Průjmy mají přímou souvislost s poruchami zažívání. Spíše bych usuzovala na nějakou poruchu tvorby žluči nebo v neprůchodnosti žlučovodů. S tímto jsem si užila své. Je samozřejmé, že jakákoliv porucha v organismu na sebe začne nabalovat další a další potíže.
Každopádně souhlasím s názorem, že je nejmoudřejší vyhledat lékaře a podstoupit vyšetření včetně gastroskopie, případně kolonoskopie.

olm

obracene – nemoci spojene s prujmy mohou byt pricinou poruchy vstrebavani zeleza ve streve

annas

V odkazu u marci je uvedeno, „že roli může hrát také chybné vstřebávání z potravy v zažívacím traktu – např. po částečném odstranění žaludku pro vleklý žaludeční vřed. Příčinou také může být často se opakující průjem“.

Tudíž prvotní příčinou průjmů jsou problémy se zažíváním. Ty způsobují špatné vstřebávání železa. Takže průjmy nemusí způsobovat přímo samo železo, ale špatné trávení, nedostatek železa je až druhotný.

Tak to začalo u mě – lékařka mě léčila na žaludeční potíže (musela jsem vstávat dřív, protože po snídaní jsem vždy zvracela bez ohledu na její složení). Další vyšetření odhalila, že je o potíže, které způsobil žlučník. Kromě jiných minerálů jsem měla sníženou hladinu železa, ale průjmy jsem netrpěla.