kakost

Může ve volbách do sněmovny kandidovat právoplatně odsouzená osoba? A může tento člověk hlasovat ve sněmovně? Děkuji

Nejlepší odpověď
klumprt

Může kandidovat i hlasovat. A říká se „pravomocně“.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Jen doplním Klumprta.
Ústava, hlava II, moc zákonodárná.

kakost

Zajímavé,já to nikde nenašel.Ale potom je sněmovna svým způsobem zločinecká organizace

klumprt

Strany si obvykle nedovolí stavět kandidáty s kriminální minulostí. Bylo by to sousto pro soupeře. Např. Pekárek z Kolína, co musel nastoupit ze sněmovny do vězení byl odsouzen až po volbách. Rath, Parkanová a ti tři trafikanti nebyli odsouzeni dodnes.

zzzlatokopka

Co si nenašel? Je to psano v ústavě v hlavě II, tam je stanovené co musí kandidát do PS nebo senátu splnit.

klumprt

Ano. Podmínka bezúhonnosti tam není, pročež se rejstřík kandidátů nezkoumá.

zzzlatokopka

JJ já souhlasím:-)

kakost

Jasný,ale Pekárek ve sněmovně hlasoval jako právoplatně odsouzený.Byl tam dosazen až po odsouzení.Jak mohl složit přísahu.

zzzlatokopka

Právoplatně? Pravomocně.

O tom kdo může kandidovat do PS se rozhoduje podle ústavy, což je naše nejvyšší právní norma. V ústavě není nic o tom, že by kandidát do PS musel mít čistý trestní rejstřík, nebo, že by nesměl být pravomocně odsouzen.

Spousta šmejdů v komunální politice pokrade a pak se nacpe do PS nebo senátu, aby je to nedohnalo, maj tam imunitu:-(((

Neříkám, že je v pořádku, že tam mohou být i trestanci, ale máme to v ústavě a já to nezměním:-)

kakost

Pak nevím v jakém zřízení tu žijeme ( je to ona západní demokracie?)Dnes každý kdo se uchází o práci musí mít výpis z trestního rejstříku.Snad mne někdo poučí, abych netápal. Nerad bych vyčuhoval z řady.