Avatar uživatele
Bronzový

Může ústavní soudce dát podnět k ústavnímu soudu?

Samozřejmě vím, že soudci nesmí být soudně trestaní. Ale třeba v nějakém občanskoprávním sporu.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Určitě může, tak jako každý. Kdyby nemohl, byl by krácen na svých občanských právech.

Kdo je oprávněn podat ústavní stížnost, stanoví ustanovení § 72 odst. 1 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu. Podle tohoto ustanovení je ústavní stížnost oprávněna podat fyzická nebo právnická osoba, jestliže tvrdí, že pravomocným rozhodnutím v řízení, jehož byla účastníkem, opatřením nebo jiným zásahem orgánu veřejné moci bylo porušeno její základní právo nebo svoboda zaručené ústavním pořádkem.


Avatar uživatele
Stříbrný

Nemůže. To nem§že uvádím proto, protože Ústavní soud se nezabývá občanskoprávním sporem, ale ústavností - tedy porušením práv a svobod podle Ústavy.
Bližší údaje kdo proč a jak jsou zde:
http://www.usoud.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Emefej

Raibek > i v občanskprávním sporu můžou být porušena ústavní práva.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.