štamgast

Může ústavní soudce dát podnět k ústavnímu soudu?

Samozřejmě vím, že soudci nesmí být soudně trestaní. Ale třeba v nějakém občanskoprávním spo­ru.

Odpovědi
Emefej

Určitě může, tak jako každý. Kdyby nemohl, byl by krácen na svých občanských právech.

Kdo je oprávněn podat ústavní stížnost, stanoví ustanovení § 72 odst. 1 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu. Podle tohoto ustanovení je ústavní stížnost oprávněna podat fyzická nebo právnická osoba, jestliže tvrdí, že pravomocným rozhodnutím v řízení, jehož byla účastníkem, opatřením nebo jiným zásahem orgánu veřejné moci bylo porušeno její základní právo nebo svoboda zaručené ústavním pořádkem.

JájsemRaibek

Nemůže. To nem§že uvádím proto, protože Ústavní soud se nezabývá občanskoprávním sporem, ale ústavností – tedy porušením práv a svobod podle Ústavy.
Bližší údaje kdo proč a jak jsou zde:
http://www.usou­d.cz/pruvodce-rizenim-o-ustavni-stiznosti/

Emefej

Raibek > i v občanskprávním sporu můžou být porušena ústavní práva.