bolak

Může ultrazvuk po delší době působení poškodit orgány?

Pokud se třeba nějakým ultrazvukem zkoumají ledviny, jestli je teoreticky možné, kdyby byl ten ultrazvuk namířen na jedno místo dlouhou dobu, aby způsobil škodu.

Nejlepší odpověď
Pájo

Utrazvuk používaný k vyšetřením není škodlivý (vyšetřuje se jím ostatně i plod)

Sonografie:http://zivotni-energie.cz/ul­trazvuk-v-lekarstvi-sonografie.html

Není totiž ultrazvuk jako ultrazvuk – o jeho „škodlivosti“ rozhoduje frekvence.

Např. k odstraňování zubního kamene ve stomatologii nebo při rozrušování ledvinových kamenů (pomocí rázových vln) se používá výhradně nízkofrekvenční ultrazvuk, ten by po působení na jedno místo po delší dobu škodlivý byl.

Pájo

V tom případě je to spíše otázka pro hygienika nebo pracovníka, který zajišťuje ochranu pracovníků ve smyslu ochrany před škodlivým zářením…

bolak

dobře, ale co teoreticky? kdyby se doba působení blížila k nekonečnu…

to vím že se ultrazvukem vyšetřuje plod, ale rentgen se taky běžně v lékařství používá ale kdybys jím člověka ozařoval den co den, tak by to nějakou tu změnu na těle způsobilo