renčaJ

Může u správního řízení pomoci písemná omluva-vysvětlení?

Může u správního řízení pomoci písemná omluva-vysvětlení. Jedná se o zadržení řidičského průkazu – ohrožení pod vlivem návykové látky.Manžel je řidič z povolání a živí rodinu.Jiný příjem nemáme.Tímto přišel o práci.Nikdy nic takové neudělal, neměl ani jediný přestupek. Jak takový dopis napsat,jak ho formulovat? Děkuji

Nejlepší odpověď
standa

Žádný dopis předem neformulujte, nikdo jej nebude číst.

V rámci správního řízení bude přihlíženo pouze k faktům typu ´množství alkoholu´ a
´dřívější bezúhonnost´.

Argument typu ´živí rodinu´ je nepodstatný a argument ´řidič z povolání´ může být spíše přitěžující.

V nejhorším případě hrozí finanční sankce až 50.000 Kč a zákaz řízení až na 2 roky…,

Při uložení trestu bude záležet na právní kvalifikaci přestupku, zda se bude jednat o ustanovení § 22/1, písmeno B nebo C zákona o přestupcích.

Pokud by se jednalo o „B“, pak to budou tresty mírnější:

  • pokuta 10–20 tis.Kč
  • zákaz řízení 6–12 měsíců

Pokud by se ale jednalo o „C“, tak to je pak o těchto trestech:

  • pokuta 25–50 tis.Kč
  • zákaz řízení 1–2 roky

§ 22/1, „B“
řídí vozidlo(…)BEZ­PROSTŘEDNĚ po požití alkoholického nápoje(…)

§ 22/1, „C“
řídí vozidlo(…)ve stavu VYLUČUJÍCÍM způsobilost, který si přivodil požitím alkoholického nápoje(…)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/prestupky/cas­t2.aspx

Další odpovědi
Co

Pomůže pořádně nabitá obálka. Jinak takový přestupek – jestli je to trestný čin, ohrožuje právě lidi kteří se šoférováním živí; řidič z povolání, nebo práce+požadavek na ř. oprávnění. Manžel může v půlce trestu odnětí řid.opr. vypsat formulář prominutí. Dřív ne, ani o den! Uvádět důvody jako jsem živitel rodiny, zůstal jsem bez prostředků, auto hnije apod. je zbytečné. To s tím nemá nic společného.