zjentek

Může tropická cyklóna zpustošit Česko?

Vyjímečný meteorologický stav.

Nejlepší odpověď
Usoman

Zahřej Severní moře do 50 metrové hloubky nad 27,5 °C v momentě, kdy bude vítr vanout na jihovýchod, tak by se hurikán (nejspíš by se mu v Evropě říkal stejně jako v Americe) určitě vytvořil. Ale jakmile dosáhne pevniny okamžitě zeslábne. ČR by teda zasáhla spíš tropická níže, deprese, bouře a nebo max. hurikán 1. – 2. kategorie. Záleží na mnoha věcech.

Další odpovědi
dubraro

Velké škody, způsobené tropickou cyklónou, jsou na našem území velmi málo pravděpodobné, protože jsme daleko od moře a daleko na severu.
„Hlavním motorem tropických cyklon je moře prohřáté do určité hloubky a nad určitou teplotu. Proto také dostane-li se nad pevninu, výrazně oslabí nebo zcela zanikne.“

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tropick%C3%A1_cy­kl%C3%B3na

Kepler

Vyloučit to nelze, i když je to málo pravděpodobné. Wiki: „Tropické cyklóny vznikají v subtropické oblasti, ne v oblasti rovníku“ (ovšem v dalším textu si protiřečí). Aby vznikla, musí být moře prohřáté na určitou teplotu a do určité hloubky. V okolí Evropy takové moře ani oceán není. Ale i cyklón 1. kategorie (z celkových pěti) dokáže napáchat větší škody něž ty z kategorie vyšší (záplavy).
(wiki)