Může to být ve smlouvě o prodeji ?!

Chci prodat os. auto na splátky. Velký TP bude u mne do zaplacení poslední splátky, poté se auto převede . Chci napsat smlouvu tak, že pokud nebude zaplacena jediná splátka, nahlásím auto jako kradené PČR. Může být tato klauzule uvedené v kupní smlouvě ?!
Doplňuji:
Zatím vidím jen laické vysvětlení (u někoho drzá). Snad mi odpoví osoba znalá.
Zjentek: pokud někdo uzavře smlouvu, třeba úvěrovou, a ve smlouvě bude, mimo jiné, napsáno, že pokud klient nezaplatí včas splátku bude potrestán ( dle smlouvy ), je podle Vás protiprávní ?!

Nejlepší odpověď
autacek

Kupní smlouvu uzavři s výhradou přechodu vlastnictví aż po úplném zaplacení kupní ceny. (odborně se tomu říká zajišťovací instrumenty. Každopádně by sis měl najít buď přesný vzor, nebo smlouvu sestavit právník, jinak vytvoříš paskvil v duchu svého dotazu.
Doplňuji:
http://zakony­.kurzy.cz/40-1964-obcansky-zakonik/paragraf-601/
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t8h2.aspx

Další odpovědi
zjentek

no pokud tam jako jeden z bodů smlouvy bude uvedeno, že nezaplacení jediné splátky vozu bude považováno za krádež téhož vozu, měli by tě soudit a trestat a teď si nevzpomenu na ten paragraf, co dostaneš, když zatěžuješ systém smyšlenými bludy, ale když to nahlásíš na tu konkr.osobu, bude to mnohem horší, protože pak je tam křivé trestní oznámení s křivým obviněním ,)
Doplňuji:
tak tedy laicky, snad to pochopíš:

  1. ve tvé smlouvě mohou být konkrétní body o tom, jakým způsobem bude „klient potrestán“, pokud splátku nezaplatí včas
  2. pokud tento „trest“ budeš spatřovat v nahlášení krádeže vozu, měl by jsi být trestně stíhán- promiň, že si nevzpomenu za co, třeba někdo pomůže, ale těch paragrafů budeš mít na krku hned několik.

Mimochodem, mosoj ti napsal, že na to právo nemáš. Odpovídáš mu, že jsi se na to neptal. Asi to bude ten důvod, proč to nechceš pochopit ..ptal jsi se totiž, jestli ta „klausule“ může být v kupní smlouvě,)

iceT

Ehm,ehm,není ale o dost jednodušejší prodat auto najednou a tedy bez úvahy o tom,co bude pokud se nezaplatí jedna splátky?Tím by se celá věc o dost zjednodušila a zřejmě by se ušetřil čas i problémy.

marci1

Ne, vždyť by to bylo trestné.V příloze návrh kupní smlouvy :

Zdroj: http://www.povinne-ruceni-levne.cz/kupni-smlouva-auto-vzor.php

anonym

Udělala bych to jinak. Je pravdou, že do smlouvy lze napsat cokoliv a pokud s tím obě strany budou souhlasit, tak je taková smlouva platná.
Nelíbí se mi ale to, že vy chcete být oficiálním držitelem vozidla, pokud nebude uhrazena celá kupní cena. Tímto přece vystavujete sám sebe zbytečným komplikacím, když nový majitel bude mít s vozem jakékoliv komplikace.
Doporučila bych vám spíše smlouvu uzavřít s tím, že si při opožděném zaplacení splátky bude nárokovat sankci, při jejíž výši si kupec rozmyslí, zda nebude platit řádně a včas.
Uvědomte si, že máte možnost do smlouvy vložit i ujednání o tom, že při opoždění splátky podáte návrh soudu na vydání „platebního rozkazu“ a v případě dalšího neplacení tu máme ještě možnost řešit dluh exekucí. Také si můžete do smlouvy dát ujednání, že v případě nezaplacení splátky do určitého data vám kupující vozidlo vrátí a do té doby uhrazené splátky budou považovány za nájem vozidla za uplynulé období.
Pořádně si rozmyslete, která varianta bude pro Vás nejvhodnější.

ladaadal

Nahlásit auto jako kradené, když ti ho nikdo neukradl, to si zaděláváš na pěkný průšvih smlouva nesmlouva. Uvedené to tam být může, ale nesmíš to nikdy využít.

mosoj

Nemáš na to právo a každej blbej, kdo na to přistoupí.

anonym

Já se neptal, zda mám právo, ale … viz otázka.

huxa

Jen menší podotázečka, neměl by náhodou řidič auta mít k dispozici velký techničák, jinak nesmí řídit dané vozidlo? Na co mu potom bude to auto?

anonym

Ne, řidič se prokazuje při dopravní kontrole „malým technickým průkazem“ !!!

huxa

Samozřejmě, nicméně já se ptám, jestliže řidič nepotřebuje mít přístup k velkému techničáku? Takže, jestliže ho třeba ztratím, tak si můžu jezdit dál? :)

zjentek

a nebo můžeš nahlásit ztrátu velkého TP, oni ti jej zduplikují a podvodu se dopustí ladič, když bude někde operovat s původním TP ..to je stejný výdup jak ta smlouva ,)

huxa

navíc jej bude potřebovat při přihlášení vozidla a alespoň kopii při uzavírání povinného ručení, ne? :)

anonym

Ano, Huxo, máš naprostou pravdu. Při uzavření pojistek potřebuje řidič velký techničák, v malém TP není žádný technický údaj, který je třeba ke spočítání částky pojistného.
Proto tuto variantu vidím jako hodně nešťastné řešení.

anonym

Říká Vám něco pojistník a pojištěný ?!

anonym

To je dotaz na mne? Ptáš se dlouholeté pojišťovačky. Tak co myslíš?
Uvědom si, že dát do smlouvy ujednání, které bude v rozporu se zákonem (ohlásit pro nezaplacení splátky auto jako kradené) ti u případného soudu k ničemu nebude. Dej si tam věci, které budou chránit tvé zájmy a nebudou tě vystavovat zbytečnému riziku.
Opravdu se mi jako nejlepší řešení zdá, že pokud kupec přestane platit, tak ti vrátí auto.
Ještě je tu jako dobré řešení názor IceT.

zjentek

názor iceT jej ale zřejmě popuzuje, protože na to se on přeci vůbec neptal ..jsi neviděla tu aroganci u mosoje? On chce jenom vědět, jestli může být ve smlouvě to, co on tam chce mít a jakákoli odpověď mimo jím vytyčenou hranici je měrou hlouposti uživatelů, tak nějak to celkově čiší, vím to, potkávám je často ..ty typy ,)

iceT

Můj názor tazazele spíš nepopudil,protože jsem odpověď napsala až po doplnění otázky,ale stále si budu myslet,že je snadnější dělat věci jednodušeji.I když pro někoho jednoduše znamená spíše složitě.To znamená,že pokud budu chtít prodat cokoli,tak za částku hned na ruku a prodej na splátky prostě nebudu vůbec zvažovat.
Ovšem zřejmě není protiprávní,když si takovou klauzuli o trestu v případě neplacení dá do smlouvy banka,s tím snad každý potencionální dlužník musí počítat,že taková banka se musí nějak chránit.