pados

Může svědek v trestním řízení mít zmocněnce u soudu?

U soudu jsem jako svědek (pobírám výživné na syna), protože jde o delší případ, obžalovaný 4 soudně tresnán pro neplacení výživného, dluží 155000 Kč, proto jsem si vzal zmocněnce, soudkyně je bez uvedení důvodů nepřipustila k jednání.

Nejlepší odpověď
gecco

Jako svědek se nemůžeš nechat zastupovat.
😉
Můžeš ale – v případě oprávněných obav o sebe nebo své blízké, požadovat o statut utajeného svědka.

Další odpovědi
klumprt

Podle zásady ústnosti a bezprostřednosti musíte vypovídat u hlavního líčení sám a vlastními slovy. Nelze tam poslat někoho, kdo to všecko řekne za vás, zatímco vy budete např. v práci. Pokud je hlavní líčení veřejné (což s nejvyšší pravděpodobností je), může váš zmocněnec sedět v prostoru pro veřejnost a to i bez předchozího svolení soudu. Pokud soudkyně zabránila účasti zmocněnce u veřejného jednání-hlavního líčení, musí mít pro to důvody.

arygnoc

nemôže.

riešením je požiadať súd o čítanie výpovede počas vašej neprítomnosti, ktorú musíte vyjadriť (písomne).
ale – záleží na rozhodnutí súdu, ktorý môže trvať na vašej osobnej prítomnosti (môže vás dať i predviesť, tj. príde pre vás policajná eskorta, ktorú pravdepodobne budete musieť zaplatiť a hrozí vam i pokuta od súdu), pretože vaše svedectvo potrebuje.

svedčiť pri súdnom konaní je povinnosť daná zákonom, ktroú možno odmietnuť iba z dôvodov daných zákonom.
porušenie tejto povinnosti je sankciované.

sudkyňa konala v intenciách zákona.

;-Q

Emefej

Soudkyně učinila správně. Svědek při výpovědi nemůže být zastupován zmocněncem.

pados

Žádná odpověď není správná, svědkyně vystupovala ve věci výživného pro svého syna, jde o poškozenou dle tr.ř. § 43 tr.ř. (viz Šámal, P. a kol. Trestní řád I. Komentář. 7. vydání Praha: C.H.Beck, 2013, str. 514. Jde tedy současně i o poškozenou, která může být zastoupena zmocněnce dle plné moci. Nakonec i svědek může mít při výslechu právního zástupce dle "Listiny základních práv § asi 36 uvedené listiny. Pados