Avatar uživatele
Registrovaný

Může svědek v trestním řízení mít zmocněnce u soudu?

U soudu jsem jako svědek (pobírám výživné na syna), protože jde o delší případ, obžalovaný 4 soudně tresnán pro neplacení výživného, dluží 155000 Kč, proto jsem si vzal zmocněnce, soudkyně je bez uvedení důvodů nepřipustila k jednání.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jako svědek se nemůžeš nechat zastupovat.
;-)
Můžeš ale - v případě oprávněných obav o sebe nebo své blízké, požadovat o statut utajeného svědka.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Podle zásady ústnosti a bezprostřednosti musíte vypovídat u hlavního líčení sám a vlastními slovy. Nelze tam poslat někoho, kdo to všecko řekne za vás, zatímco vy budete např. v práci. Pokud je hlavní líčení veřejné (což s nejvyšší pravděpodobností je), může váš zmocněnec sedět v prostoru pro veřejnost a to i bez předchozího svolení soudu. Pokud soudkyně zabránila účasti zmocněnce u veřejného jednání-hlavního líčení, musí mít pro to důvody.


Avatar uživatele
Zlatý

nemôže.

riešením je požiadať súd o čítanie výpovede počas vašej neprítomnosti, ktorú musíte vyjadriť (písomne).
ale - záleží na rozhodnutí súdu, ktorý môže trvať na vašej osobnej prítomnosti (môže vás dať i predviesť, tj. príde pre vás policajná eskorta, ktorú pravdepodobne budete musieť zaplatiť a hrozí vam i pokuta od súdu), pretože vaše svedectvo potrebuje.

svedčiť pri súdnom konaní je povinnosť daná zákonom, ktroú možno odmietnuť iba z dôvodov daných zákonom.
porušenie tejto povinnosti je sankciované.

sudkyňa konala v intenciách zákona.

;-Q


Avatar uživatele
Stříbrný

Soudkyně učinila správně. Svědek při výpovědi nemůže být zastupován zmocněncem.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

pados

Žádná odpověď není správná, svědkyně vystupovala ve věci výživného pro svého syna, jde o poškozenou dle tr.ř. § 43 tr.ř. (viz Šámal, P. a kol. Trestní řád I. Komentář. 7. vydání Praha: C.H.Beck, 2013, str. 514. Jde tedy současně i o poškozenou, která může být zastoupena zmocněnce dle plné moci. Nakonec i svědek může mít při výslechu právního zástupce dle "Listiny základních práv § asi 36 uvedené listiny. Pados

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.