vivatisCZ

Může sledování Let's Playů způsobit epilepsii stejně jako hraní her?

Ve přibalových letáčcích u her, je často varování před epilepsií, že to může dostat i někdo kdo to nikdy neměl. Platí to i u sledování Let's Playů? Můžu u toho také dostat epilepsii?

Odpovědi
arygnoc

epilepsia je väčšinou postraumatického pôvodu (po úraze, infekcii, teda známe pôvodu, symptomatická epilepsia), výnimkou je idiopatická a kryptogénna epilepsia (obe menej časté, dedičného alebo neznámeho pôvodu).

Sklon ku záchvatom máme všetci (teda idiopatická a kryptogénna epilepsia), niekto menej, niekto viac – je to dané najmä genetickou dispozíciou.

U všetkých druhov epilepsie môže byť záchvat vyvolaný tzv. stroboskopickýmn efektom – rýchlym a pravidelným striedaním svetelných podnetov – blikaním (napr. jazdou v slnečnej krajine cez alej stromov, v tuneli, na diskotéke), teda i preblikávaním obrazovky.
Ale toto preblikávanie je minimálne nepríjemné aj zdravému jedincovi.

Epilepsiu môžete získať (dostať) iba po úraze (symptomatická epilepsia alebo ju mať vrodenú).
Epileptický záchvat môžete ale dostať i pri sledovaní TV (idiopatická či kryptogénna epilepsia).

Teda odpoveď:
áno.

ale to neznamená, že tieto hry, TV alebo kino sú nebezpečné, resp. že spôsobujú epilepsiu (záchvaty).