mosoj

Může si soukromá osoba instalovat ve svém exteriéru kameru se záznamem ?

Povolí to Úřad pro ochranu osobních údajů? Pokud ano co smí kamery snímat?

Jak se staví zákon k používání záznamových kamer ve vozidlech. Při použití záznamu (kolize vozidla atd. policii, pojišťovně), nebude tento záznam napadnut protistranou jako konflikt? Pokud se s někým dostanete do křížku, budete chtít jako důkaz pro policii použít záznam z kamery a nebudete mít příslušné povolení ÚOOÚ, může vás dotyčný obvinit z porušení jeho práv na soukromí a dostanete se do problému i vy?
Zákon je jen jeden !!!!!!!!!

Nejlepší odpověď
gecco

Jsou dvě varianty:

  1. sleduješ a natáčíš pouze svůj vlastní soukromý objekt (pozemek, vstup/y…) – nemusíš ani nic ohlašovat
  2. sleduješ veřejně přístupný objekt – toto řeší metodika Provozování kamerových systémů – https://www.u­oou.cz/files/me­todika_provozo­vani_kamerovych_sys­temu.pdf

Doplňuji:
Podle vyjádření ÚOOÚ – kameru v autě není nutné ani registrovat, ani ohlašovat…
Ale:

  1. záznam musí sloužit k ochraně tvé (tvého majetku, tvých práv)
  2. záznam nesmí nadměrně poškozovat práva jiných (nezúčastněných) o­sob
  3. záznam nesmíš přímo zveřejňovat, může být použit při řešení ´problému´ (PČR, soud, pojišťovna)
  4. musíš zabezpečit, aby záznam nemohl být zneužit

___
Samostatným problémem je (nesouvisejícím s ÚOOÚ), že kamera nesmí omezit zorné pole řidiče.
A dalším, že v momentě, kdy na ni za jízdy šáhneš, jakobys držel mobil…
😉

Další odpovědi
lota

Soukromá osoba si může nainstalovat kamerový systém bez ohlášení a snímaný prostor stačí označit cedulkou ,,Prostor je snímán kamerovým systémem,,

mosoj

Kde je to vyjádření ÚOOÚ. Já jsem četl pravý opak a přístup onoho úřadu je jenom jeden a ten platí pro všechny kamery se záznamem.

gecco

Mosoji – i ÚOOÚ stanoviska mění…
😉
https://www.u­oou.cz/VismoOn­line_ActionScrip­ts/File.ashx?id_or­g=200144&id_do­kumenty=14864

mosoj

Viz. "obecně se má za to " je slovní obrat, který žádnou jistotu nevyjadřuje.

http://podpora­.magicam.cz/sup­port/solution­s/articles/1000020­142-pou-v-n-autokamer-z-pr-vn-ho-hlediska

gecco

Mimochodem – proč, Mosoji, hledáte stanovisko úřadu na webu prodejce kamer???
😁