Mortin

Muže si mě učitel vyfotit?

Dneska si nás ve škole učitel fotil, a když jsem začal odporovat, začal na mě křičet, ať ho nerozčiluju, ale stejně jsem se na fotce kryl. Má právo si mě fotit? Vím, že to nedával na školní web, nikdy nedává nic na web.

Nejlepší odpověď
Quimby

Ne, člověk nesmí pořizovat fotografie ostatních lidí bez jejich souhlasu. V tomto případě nehraje žádnou roli, že se jedná o učitele. Máš tedy plné právo požadovat smazání daných fotografií. Pokud odmítne, tak se můžeš obrátit na policii.

Boreczech, Agneta: Fotografování lidí bez souhlasu je povoleno stylem, že nesmí být objektem focení a nemělo by je být možno identifikovat. Takže focení Orloje s pár lidma nic neporušuje, ale oni pořád mají právo na smazání dané fotografie kdyby chtěli.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Ne, nikdo nesmí pořizovat něčí fotografie bez jeho souhlasu. Nikdo nesmí zneužívat svého postavení – nadřízený, učitel atd., aby tě nutil k něčemu co sám nechceš.
Celou věc bych oznámil na policii s odůvodněním, že tě vyfotografoval proti tvé vůli a že nevíš co s fotografií zamýšlí. On by si příště rychle rozmyslel, zda na tebe bude řvát nebo ne, když by mu doma zazvonila kriminálka s tím, že vyšetřuje nějaké focení dětí ve škole.

setapouch

Odpověď znám a kdybys ve škole dával pozor,

  1. bys ji znal taky nebo bys byl schopný si ji najít a
  2. by si tě učitel nefotil.

Ad Quimbyho odpověď: bohužel, tak jednoduché to v žádném případě není. A obrátit se na Policii? Pročpak? Čeho se učitel dopustil?

Agneta

Ke mě přišla v letadle letuška, a požadovala smazání fotografií na místě…fotila jsem v letadle, a ona prý byla v záběru. Samozřejmě, že by mohla být vyfocená tak, že na to ani nepříjde (propiskou nebo hodinkama atd.) – tak jsem se tomu divila, jak může být tak naivní. Tím bych chtěla říct, že fotografovat takto veřejně – jako ten učitel (nebo já v letadle) – má přece pro tebe tu výhodu, že to víš, žes to viděl…
:DDD

ivzez

Učitel si tě nemůže vyfotografovat nejen bez tvého souhlasu,
ale v případě nelzletilých bez souhlasu zákonných zástupců.

Policii bych do toho netahala, ale tví rodiče se mohou obrátit
na dotyčného učitele, požadovat smazání fotografií a vyjádřit
nesouhlas s focením i do budoucna.

Pokud by učitel fotku/y nesmazal hned před nimi,
doporučuji obrátit se na vedení školy.

_______

Doplňuji:

Učitel by na žáky neměl křičet. Ovšem někdy se žákům
„podaří“ vyprovokovat i toho nejklidnějšího učitele.

Jestli vás učitel fotografuje častěji, nastuduj si příslušnou legislativu,
nesouhlas vyjadřuj slušně, klidně a podepři příslušným paragrafem.

_________

Boreczech:

Bez souhlasu nesmí nikdo nikoho fotografovat a bez (nejlépe písemného souhlasu) nesmí cizí fotografii nikde zveřejnit – včetně sociálních sítí (Facebook). Pokud fotografovaná osoba svůj předchozí souhlas odvolá (na což má právo), je nutné zveřejněnou fotku odstranit.

Skutečnost, že spousta lidí porušuje zákon,
neznamená, že se mají stejně chovat další…

anonym

neodpovím, ale zeptám se. když někoho fotíš, také se ho ptáš? nikdy jsi nikoho nevyfotil s tím , že se jeho fotka objevila třeba na FB a to bez jeho souhlasu?

pro ivzez: tak to budu muset zažalovat všechny (kamarády, noviny atd) co uveřejňují moje fotografie z fotbalových zápasů a samozřejmě i naopak. ještě k tomu napíšou moje jméno a nějaký blábol

ivzez

@Boreczech:
Žalovat nikoho nemusíte, není to Vaše povinnost.
Ale pokud Vás někdo fotografuje a fotky zveřejňuje bez Vašeho souhlasu,
můžete mu to zakázat, vyžadovat odstranění fotografií a pokud výzvě k odstranění nevyhoví, můžete jej žalovat.

gobls

Nevím jak je to ve škole, ale pokud vím tak na veřejném prostranství si můžete fotografovat koho chcete i bez jeho souhlasu. Omezeno je jen zveřejňování těch fotografií, nevím přesně jak, ale myslím že i to můžete, pokud nedochází k nějakému pohoršení té osoby.

Quimby

Boreczech, Agneta: Fotografování lidí bez souhlasu je povoleno stylem, že nesmí být objektem focení a nemělo by je být možno identifikovat. Takže focení Orloje s pár lidma nic neporušuje, ale oni pořád mají právo na smazání dané fotografie kdyby chtěli.

setapouch

Ale to je zase kravina.

setapouch

Zachycovat obraz osoby je v určitých situacích povolené. Navíc do toho vstupuje školní řád.

A policie s tím nemá vůbec co do činění.

JájsemRaibek

Školní řád není nadřazen zákonům ČR.
A co se týče té policie, prostě bych toho učitele tímto sejmul, aby na mě příště neřval-tak jak píše v otázce.

setapouch

Ad policie: to bys ho pěkně sejmul. Protože policie by se tím nezabývala jinak, než že by to maximálně poslala na městský úřad k přestupkové komisi. A ta by zjistila, že k žádnému přestupku nedošlo.

Ve školním řádu může být, že zákonný zástupce souhlasí s pořizováním obrazových záznamů. Takže bez jeho znalosti a bez dalších informací je každá rada jen obecná.

ivzez

Školní řád není nadřazen platným zákonům. Navíc nemůže rodičům stanovit povinnost, kterou jim neukládá zákon.

Školní řád může rodičům uložit v souladu se zákonem povinnost omlouvat nepřítomnost žáka do tří dnů, nemůže jim ale nařídit, že musí souhlasit s fotografováním žáků, případně si vynucovat souhlas ke zveřejnění fotografií žáků na školním webu.

setapouch

Neříkám, že ho vynucuje, ale že zákonný zástupce s tím souhlasí (nebo nesouhlasí) zaškrtnutím volby v nějakém formuláři.

setapouch

Dál je tady např. § 88 NOZ, který říká, že svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.

A pak dalších X paragrafů. Prostě tohle je natolik široké téma, že nelze jednoznačně říct „nesmí“.

ivzez

§ 88 NOZ podle mne (až na výjimky) nepřichází ve škole v úvahu.

setapouch

Jsem rád, že máš křišťálovou kouli. Proč by neměl přicházet v úvahu?

ivzez

Proč si myslíte, že by se § 88 měl vztahovat na školy/školství?

Učitelé ani žáci ve škole „nevystupují veřejně ve veřejném zájmu“.

Ani „pořízení záznamu k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob“ si ve škole (ze zkušenosti) nedokážu dost dobře představit… K tomu by mohly sloužit kamery, jež by byly v provozu mimo dobu výuky.

Frogman

A jak je to s bulvárem? Ten přece taky fotí všechno a navíc to zveřejňuje všem…

ivzez

Také je často žalován…

setapouch

Sází na to, že ne každý se bude soudit a že prodejem vydělá víc než zaplatí na odškodném.