Může si dítě do 15 let zajistit bez souhlasu rodičů obřízku, nebo je nutný souhlas a dělá se to jen nutným případům?

Vím, že toto je velmi ožehavé téma, ale často za tím stojí nejen třeba náboženské přesvědčení, ale i zdravotní stav, který je bez obřízky špatný a ona by jej vyřešila. Od 18ti na to má každý nárok? Nebo se věk a souhlas neřeší? Pokud obřízku sám neuzná urolog, tak nemůže být provedena na vlastní žádost?

Týkají se tyto věci i ženské obřízky?

Ženská obřízka nemá pro ženy a dívky žádné zdravotní přínosy. Mezi okamžité důsledky patří těžké krvácení a problémy s močením, později se mohou vyvinout cysty, infekce, neplodnost. Zvyšuje se také pravděpodobnost komplikací při porodu a rizika, že se dítě narodí mrtvé.

K čemu tedy je, když se toto uvádí?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Co se týče mužské obřízky z náboženských důvodů, určitě by t uměl fungovat souhlas rodičů. Byť si nejsem jistá, jestli ho v takových případech někdo vyžaduje písemně.
U zdravotních důvodů je lékař přímo povinen informovat zákonného zástupce. Němůže provést jakýkoliv zákrok bez jejich vědomí. Tím spíš pokud nejde o přímou záchranu života.

Ženská obřízka je na našem území zakázaná.

Další odpovědi
Drap

Je to chirurgický zákrok a k tomu musí být u nezletilých, pokud se nejedná o ohrožení života, písemný souhlas rodičů, nebo zákonného zástupce.

marci1

Souhlas rodičů s výkonem je nutný do 18 let věku pacienta.:-)

pediatr

Nemůže. U nezletilého dítěte dává ke všem výkonům souhlas zákonný zástupce.