jendahun

Může si bývalý lékař vyžádat od nového mou kartu a vést mě v evidenci bez mého souhlasu a vědomí?Po cca deseti letech.

Dobrý večer.Když změním obvodního lékaře,musím to bývalému lékaři nahlásit,nebo si kartu po registraci ten nový po starém vyžádá sám??
Doplňuji:
Byl jsem u lékaře na přeočkování a ten mi řekl, že už u něho nejsem evidován, protože ten starý(u kterého jsem už nebyl několik let) si vyžádal mou kartu. Na zdravotní pojišťovně jsem z výpisu zjistil, že si mě přetáhl zpět do evidence a pojišťovně účtoval celý rok že mne má v evidenci. Jedná se o podvod, ale mi jde o to, jestli je má povinnost hlásit změnu tomu starému doktorovi, nebo si to sami řeší mezi sebou pomocí korespondence, v PC, nebo jiným způsobem.

Nejlepší odpověď
zjentek

toho nového sis vybral a zaregistroval se u něj jako u praktického lékaře? ..tak to fakt nemůže.
Doplňuji:
pojišťovny mívají spec.tel.čísla pro hlášení podezření podvodu, spec. když si lékař a lékárník účtuje za úkony a předpisy, které neprovedl a nevydal. Stačí si na své pojišťovně zažádat o výpis proplacených úkonů za poslední leta (na počkání) a s tímto archem v ruce pak jen zavolat na jedno z takových čísel pojišťoven, oni už si pak s dotyčným rádi vyříkají, za co že si u nich účtuje peníze .).)

Další odpovědi
pusinka50

Můžeš mít jen jednoho praktického lékaře. Což znamená, že jen ten jeden může úkony na tobě prováděné účtovat tvé zdravotní pojišťovně. Jestliže jsi se řádně zaregistroval u nového, on napíše nebo ty odneseš osobně ke svému minulému lékaři žádanku o výpis z tvé zdravotní karty. Většinou to stačí vše doslat poštou, jak žádanku, tak pak výpis nazpět. Bohužel naši lékaři jsou někteří tak líní, že na to hoděj bobek a musíš si výpis osobně zaurgovat sám.

mosoj

Tak , vzhledem k tomu jak probíhá praxe při přechodu se to klidně může dít. Podvod by byl , jestli jsi u toho starého podepsal registraci a on inkasoval paušální platby zároveň se starým lékařem. To si ale musí mezi sebou vyřešit pojišťovna ta by na to mněla přijít ! Běžně se to dělá tak, že si najdu praktického lékaře řeknu mu že bych rád chodil k němu a pokud souhlasí, vyřizují si to lékaři mezi sebou. Lékaře jsem takto měnil jednou a nevím jestli starý zrušil moji registraci, ale u nového jsem registraci podepsal. Takže těžko budeš dokazovat že jsi nepožádal starého lékaře o návrat zpět do evidence.

Na pojišťovně jsi mněl říct že jsi o další změnu nežádal, ale tak trochu v tom jede i ten druhý lékař.