Putin

Může se zlato vypařit?

Jeden karel se se mnou hádá, tak chci zjistit co je pravda.
Doplňuji:
Ocenil bych nějaký článek z internetu o tom, nic jsem nenašel :/

Nejlepší odpověď
mosoj

Teplota varu 2856 oC
Když se něco vaří tak se i odpařuje. Článek si najdeš snadno sám.

Další odpovědi
Drap

Pkud ho necháš někde volně bez dozoru, tak se určitě vypaří.

Lamalam

Každá látka se může vypařit. je to jenom věc příslušné teploty za daného tlaku. Jak myslíš, že se dělají zlaté ochranné povlaky na hledích např. hasičských přileb?

Výletník8

Zlato jako cokoli jiného se vypařuje i za pokojové teploty, pouze velmi pomalu. Když je v uzavřeném prostoru, vypařuje se (přesněji, sublimuje), dokud dílčí tlak jeho par nedosáhne hodnoty rovnovážné tenze páry. Ve volném prostoru sublimuje neomezeně, ovšem za běžných teplot je pro zlato tato rychlost velice pomalá a úbytek hmotnosti prakticky nezměřitelně malý.

Zdroj: http://fyzweb.cz/

Michálek1245

Takhle. Čistě teoreticky se zlato vypařit může, protože pokud ho budeš tavit, k vypařování určitě dojde. Ale za pokojových teplot sublimuje hodně pomalu. Záleží, na co přesně se ptáte. I pro nízkou míru sublimace se ale třeba zlato hodně vyplatí jako investiční kov. Zkrátka o něj nepřicházíte. Schválně mrkněte na zlato jako investici na web: https://www.in­vestice.cz/zla­to/ Tam se o tom píše hodně. :)