Může se založit ohniště na zahradě u domu,když se nachází v památkové zoně?

na vlastním pozemku

Nejlepší odpověď
venkovan

Památková zóna je na ochranu staveb. Otázkou je co se bude pálit. Zpravidla většina obcí má svoji vyhlášku, kde stanoví kdy a jak lze pálit například větve z průklestu ovocných stromů. Potom pokud je to takový větší oheň je třeba se zamyslet jestli nebudu zbytečně obtěžovat sousedy, nemůžu okolí zapálit a pálení je třeba nahlásit hasičům. Zpravidla krajský hasičský úřad má své webové stránky kam se pálení nahlásí, včetně místa (lze i vyklikat GPS z mapky).
Pokud by se jednalo o buřtové ohniště, opět by to nemělo být s památkovou zónou v rozporu. Na webu obce by měla být její vyhláška a omezení činnosti. takže zas – nic nezapálit, neobtěžovat sousedy, buřtové ohniště pokud je malé se hasičům nehlásí.
Mimochodem – pálení větví bylo tradiční péčí o zahrady, takže pokud je v ostatních normách, tak vlastně udržujete tradice. No ale někteří dříve také větve rozštípali a topili s nimi v kamnech.