iwetax

Může se v diskusích používat slovo „cikán“?

Jsem ze šumavy a tady při povídání používáme slovo cikán nikoho jsem tu nikdy neslyšela použít slovo rom. To známe jen z médií. Když jsem napsala svůj slušný názor k článku v Deníku a použila slovo cikán , tak můj příspěvek smazali a když jsem napsala stejný názor se slovem rom , tak ho nechali. Nechápu proč bych měla cikány nazívat romama, to je cikán sprosté slovo?

Nejlepší odpověď
Losos

Dnešní doba je už tak ustrašená ze všeho, že se pro „jistotu“ cenzuruje všechno tohle, co by mohlo zavánět rasismem. Je mi to k smíchu a k pláči zároveň.

Samozřejmě že na označení „cikán“ není nic hanlivého, tento termín existuje snad v jakémkoliv jazyku a vždy vystiuje tu danou skupinu. Dalo by se říct, že pro většinu dnešních „romů“ by mohlo být označení „cikán“ spíš kompliment, neb cikání jako takoví, měli alespoň nějaké své hodnoty a svůj styl života. Ti, co žijí okolo mě, neuznávají nic, nikoho a hodnoty pouze rozbíjejí, nevytváří.

Takže těžko říct, kde je vlastně pravda. Úplně nejlepší je o nich v dkisuzích nepsát nic, jen polykat hořkou slinu. Tak to přece naše vláda chce ..

Další odpovědi
annas

V ČESKĚ REPUBLICE JE VÝRAZ CIKÁN POVAŽOVÁN ZA HANLIVÝ A RASISTICKÝ.

O rozdílu mezi slovy cikán a Rom se mluvilo několikrát. Okopírovala jsem vám jednu odpověď.

Pojem Cikáni se všeobecně používá jako souhrnné označení různých větví
(skupin) národa, pocházejícího původně z Indie, jehož nejznámějšími představiteli jsou Romové a Sinti.

Romové jsou původní cikánské obyvatelstvo žijící přibližně ve východní Evropě, Sinti přišli do západní Evropy již ve středověku a dodnes zde žijí.

Použití výrazu cikán je neméně sporné jako i nejasnosti jeho vzniku, přičemž lze najít jak argumenty pro tak i proti. Nehledě na rasismus a diskriminaci romského obyvatelstva má v mnoha zemích toto označení někdy více někdy méně hanlivý přídech, je někdy užíváno až jako nadávka. V mnoha případech se pak jednalo o pojem užívaný policejními aparáty ke kriminalizování cikánského obyvatelstva. To vedlo k tomu, že v mnoha případech se začalo užívat označení Romové jako souhrnného názvu pro všechny skupiny (jak bylo usneseno na sjezdu Romů v Londýně roku 1971) .

I toto řešení je však zčásti nejednotné. Kritizována je hlavně skutečnost, že pojem Romové, pokud je užíván souhrnně, nerespektuje existenci jiných skupin cikánského národa. Tento název, jakkoli politicky korektní , diskriminuje jiné. Tento názor je zastáván silně v Německu , kde je podporován i skutečností, že svaz Sinti Allianz Deutschland (jeden ze dvou velkých cikánských svazů v Německu) označení cikán považuje za neutrální a za správné, protože zahrnuje všechny cikánské národnostní skupiny.

V popředí však zůstává rozhodnutí a přání všech těchto skupin, vyhnout se pokud možno často hanlivému označení cikán, takže jako politicky korektní je nutno označit používání pojmu Romové resp. Romové a Sinti (jak je zvykem v Německu).

V České republice je výraz cikán považován za hanlivý a rasistický. Díky „lidové tvořivosti“ však vznikly v českém jazyce současně desítky jiných urážlivých až rasistických označení pro cikány, které většinou reflektují převažující snědou barvu pleti tohoto etnika.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-prirozenejsi-rom-nebo-cikan

www

Může i nemůže, jak kde.
Jak jsem starej, se slovem Rom (ve smyslu cikán) jsem se poprvé setkal až na starý kolena. To proto, že naše a potažmo Unijní pravidla díky aktivitě cikánů toto oslovení zavedla. Podle mne, nejde o nic jiného, než „vysírání“ Romů, dříve cikánů a média jsou donucena toto pojmenování dodržovat. Ještě lépe-místo Rom-nepříspusobiví. Toť můj názor, ne Wikipedia, kde může napsat kdokoliv cokoliv.
P.S: klidně mne smažte, nebo nahlašte, počítám s tím! 😁

Pavel V.

Cikán je historické označení jejich skutečného kočovného původu. Nechápu, že se za toto označení stydí, ale je to spojeno s tím, že slovo cikán získalo ve společnosti nádech jakési „nadávky“. Rozhodně však pro každého rozumného člověka platí ROM = CIKÁN

tom004

Protože jsem také ze Šumavy,tak mám spíše problém s jiným oslovením,než cikán.Mám mezi nimi pár kamarádů,a mluvit o nich,jako oromech,tak se urazí.Reakce bývá: a jaký já jsem u tebe rom,jsem cikán,tak si to do tý hlavy nabouchej. 🙂. A to smazání také nechápu.

dědapetr

To nechápu proč to smazali.Proto že se dají používat obě oslovení,třeba na internetu se píší oba názvy etnické skupiny,jak je vidět v článcích níže.

Pojem Cikáni se všeobecně používá jako souhrnné označení různých větví (skupin) národa, pocházejícího původně z Indie, jehož nejznámějšími představiteli jsou Romové a Sinti.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Cik%C3%A1­ni

Romové (exonymum Cikáni[5]) jsou etnikum, jehož kořeny sahají do středověké Indie. Romská diaspora je nejpočetnější v Evropě a to zejména ve střední a východní Evropě. Méně početná je romská populace v Americe a ještě menší na jiných kontinentech.
Romský jazyk, který je rozdělen na několik dialektů, má celkem kolem 2 milionů mluvčích.[zdroj?] Mnoho Romů však za svůj mateřský jazyk považuje jazyk země ve které žijí, nebo mluví smíšeným jazykem, který je kombinací romštiny a jazyka dané země.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ro­mov%C3%A9http://cs­.wikipedia.or­g/wiki/Romov%C3%A9

Hykam

Moje zkušenost
Slušnému cikánovi když řeknete róm tak ho urazíte, no a nepřizpůsobivého zase urazíte když mu řeknete cikán.

Drap

I u nás žije spousta cikánů, kteří nejsou a ani se nechtějí hlásit k romům. U nás je toto označení opravdu uměle a taky nesprávně vytvořeno. Překvapuje mne občas však i ta skutečnost, že toto označeování používají i cikánští předáci v médiích. Já osobně se považuji za moravana, a kdyby se někdo rozhodl že se všem moravanům bude říkat slezané / i když máme k sobě hodně blízko /, tak by se mi to vůbec nelíbilo. Zkrátka cikán je cikán a někteří z nich ještě k tomu romové.