Může se stát, že se Slunce začne přibližovat?

Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, že by za určitý čas se postuupně začlo Slunce přibližovat k Zemi?
Někde jsem četla, že se Měsíc od Země každý rok oddaluje 4 cm, ale nevím jestli je to pravda.

Nejlepší odpověď
mosoj

Za čtyři miliardy let se Slunce začne rozpínat a bude se tedy k Zemi přibližovat.

Další odpovědi
Mirdas

Ne, to se stát nemůže.
Ovšem jednou se zcela určitě stane, že se Země začne přibližovat Slunci.

beer

Odborníci:
„V roce 2004 prokázali G. A. Krasinsky a V. A. Brumberg (na základě radiometrických měření poloh vnitřních planet), že vzdálenost Země od Slunce roste přibližně o 15 centimetrů za rok [1].“
http://www.al­debaran.cz/bu­lletin/2009_24_­zem.php
Na to, co bude ve velmi vzdálené budoucnosti existuje pouze řada rozličných teorií.

anonym

Vzhledem k tomu, že Sluneční soustavu vnímáme jako heliocentrickou, přibližovala by se Země ke Slunci…
😉
Prozatím se ale zdá (podle ´posledních´ informací), že se Země od Slunce vzdaluje – ovšem takovou rychlostí, že než se zvýšení vzdálenosti projeví na podlebí Země, už ´tu´ nebudeme nejen my, ale – domnívám se, ani lidstvo jako takové…

MK44

To, že se Měsíc od svého vzniku od Země po spirále vzdaluje, nyní asi o 4 cm za rok, je momentálně obecně přijímané. Já to neověřoval, krejčovský metr na to nestačí 😉

Oběžná dráha Země kolem Slunce může být v budoucnu ovlivněna například průlety asteroidů v blízkosti Země nebo kolizemi s nimi. Ale i podobnými událostmi ve větší vzdálenosti, například změnou dráhy některé obří planety. Pak by šlo ovšem o přibližování Země ke Slunci, nikoli naopak.

Sluncem by mohl pohnout průlet nějakého vnějšího tělesa, například jiné hvězdy v blízkosti sluneční soustavy nebo skrze ni. Pak by asi nastal pěkný zmatek.

Astrofyzikové (tj. lidi, kteří o sobě tvrdí, že tomu rozumějí) mají za to, že ve Slunci hoří vodík na helium. Vodíku tedy ubívá. To se někdy za 2 až 5 miliard let začne projevovat tak, že Slunce se začne nafukovat. Jeho povrch se tedy začne přibližovat k Zemi. Zároveň bude docházet ke slábnutí sluneční gravitace, což bude mít za následek to, že Země se začne přesouvat na vzdálenější oběžnou dráhu. Jak se při tom bude měnit vzdálenost povrchu Slunce a Země se liší výpočet od výpočtu. Pořizovat si kvůli tomu slunečník je tedy předčasné, nehledě na to, že stejně asi bude na nic ;-(