zjentek

může se stát prospěšný a ušlechtilý úmysl provokací?

Doplňuji:
ocko: a nedalo by se takovým lidem, jako popisuješ, nějak podat pomocnou ruku, aby se z té své bolesti ze samoty dostali?

Nejlepší odpověď
annas

Provokace je úmyslně vyzývavé a pobuřující chování, dráždění, úmyslně vyzývavý projev, čin. Takže jde o negativní jev.

Ale jsou někteří jedinci, kteří toho druhého např. svými „sladkými“ slovy myšlenými často neupřímně až ironicky , ponižují, různé nabídky berou jako předvádění se, považují se za nej, jsou jedinými spravedlivými, jedinými ochotnými …

Jenže často tak chtějí svůj protějšek vyprovokovat k neadkvátnímu jednání, zvláště když nejsou chváleni a obdivováni, jak očekávali. Pak se škodolibě usmívají, když se protivník nechá „nachytat“. Nejdůstojnější odpovědí na provokaci je mlčení.

Myslím si, že když jedinec svým prospěšným a ušlechitlým úmyslem někoho k něčemu vyprovokuje, ukazuje to na jeho špatný charakter. Šlo mu o záměr „zahrát“ na nervy tomu druhému .. Stane-li se tak, schová se do kouta , vždyť já nic, to on … Já mu pomohl a jak se on chová … manipulace lidí, kteří neznají okolnosti … bohužel …!!!

Mělo by platit, že slušní lidé si nelibují si v provokacích a dělají dobré věci bez postranních úmyslů …

Další odpovědi
anonym

Velice snadno, leckdy záleží jen na subjektivním výkladu těchto pojmů – pro příklad ani nemusíme chodit tak daleko.
Právě čerstvá kauza, kdy apostol se v „ušlechtilém úmyslu“ snažil komunitu naverbovat do své sekty, čímž admina vyprovokoval ke 3. BAN-u za poslední týden.
(Budiž poučnou výstrahou pro podobné zhůvěřilé poťouchlíky).

viz zdroj:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/uzi­vatel/profil/31472

autacek

jasně, pokud si to protistrana špatně vyloží

Reezo

jistě omyli se stávají neustále. je třeba zvážit v jakém emocionálním rozložením se nalézá ten jedinec. v případě, ačkoliv to myslíte dobře, to můžete říct tak, že se to toho člověka dotkne nebo něco takového. Jelikož každý člověk je individuální (každý jiný).

např: představte si, že něco nemáte rádi a přesto by to ten člověk udělal proti vaší vůli, protože si bude myslet (z jeho pohledu úhlu) že dělá správnou věc, ale už nedomyslí, že vám to může být proti srsti nebo se to zrovna nehodí.

johana 56

Ušlechtiost a prospěšnost jsou pojmy,pro kterě má každý jedinec svůj vlastní žebříček hodnot. Proto úmysl,týkající se těchto vlastností,může být pro jednoho motivací,pro jiného provokací.

anonym

Druhá strana může mít „zakódován program“ chápat cokoliv od tebe (nebo jiných osob) jako provokaci a potom neuspěješ ani s přáním Hezký den! nebo Dobrou noc!
Je dobré si uvědomit, že se všemi lidmi se domluvit nedá. (Není na světě člověk ten, co by se zalíbil lidem všem.)

arygnoc

annas:

nepovažoval by som >provokáciu< za vyslovene negatívny jav.
hovorí o tom už slovník SJ:

provokácia -ie ž. ‹l›

  1. úmyselne vyzývavý prejav, čin, vyzývavé správanie, provokovanie, vyzývavosť: dopustiť sa p-ie
  2. lek. umelé vyvolávanie chorobných prejavov a pod. na liečbu i prevenciu
  3. práv. (v rím. práve) odvolanie sa občana proti rozhodnutiu magistrátu;

Keď nejaký nedostatok vyprovokuje k činu (napr. v spojení „nevyhnutnosť prať ručne vyprovokovala vznik vynálezu pračky“), vnímam toto slovo pozitívne, takže negatívnosť či pozitívnosť treba odvodzovať z kontextu, v tomto prípade činu, aktu.

I mnoho všeobecne pozitívne vnímaných činov môže byť vnímané ako negatívne (napr charita – prečo pomáhať bezdomovcom, keď nechcú pracovať [neposudzujme, či to je alebo nie je pravda, ale že je odsudzovaný pozitívny čin – charita]).

annas

ad arygnoc: zcela s vámi nesouhlasím. Mluvím jen o významu prvním, ty další jsem neuváděla. Jsou rovněž ve všech třech českých slovnících.

Výraz provokace a provokovat je opravdu negativní – vezměte si
vyzývavost, úmysl, pobuřování, dráždění, provokovat šikanování atd.
V tomto směru se odvíjel můj příspěvek.

Zmínil jste se , že „nedostatek vyprovokuje k činu“ … máte pravdu, ale to nebylo předmětem otázky, postupovala jsem v souladu s ní , že klad vyvolá provokaci … Ale v tomto případě jde o význam povzbuzovat, podněcovat, který je v češtině expresívní… působí samozřejmě kladně.

arygnoc

súhlasím, že v tejto otázke bolo slovo provokácia myslené asi v tom negatívnom zmysle, preto som svoj príspevok dal do diskusie.
len som poznamenal, že slovo s (predpokladaným) negatívnym významom môže mať i význam pozitívny, i keď nie je podávané ako >v úvodzovkách<.
podobne je to so slovami vyzývavý, dráždivý, v kontexte môžu mať význam ako negatívny tak pozitívny.

annas

Díky. Domluvili jsme se. 🙂

zjentek

axl:
to musí být strašné, chodit sem a mít k tomu důvod osobního prospěchu ..že?