Avatar uživatele
Miroslavst

Může se srovnávat jednotka míry s jednotkou času?

Jde mi o to, že jednotka míry je v metrech a jednotka času je v sekundách, tudíž obě naprosto rozdílné jednotky.
Jak je tedy možné, že se říká „na nový rok o slepičí krok“?
Kolik tedy měří jeden slepičí krok? Mělo by to být v jednotce míry, ale tímto se myslí jednotka času.
Vysvětlíte mi to?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? anonym, led, annas, BEAES, iceT, sofie před 4841 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
BEAES

Nejen později zapadat, ale i dříve vycházet začne Slunce po 1. lednu. Na Nový rok prý už je den delší „o slepičí krok“ nebo o „zaječí skok“. Přísloví si ještě všímají toho, že 6. ledna na Tři krále pokročil den „o tři kroky dále“ a 2. února na Hromnice, že je ho „o hodinu více“.

Dny však delší nebudou, protože Slunce bude ráno vycházet stále později, a to až do 22. prosince, kdy vstoupí do znamená Kozoroha a začne se opět vracet k rovníku. „Lucie noci upije a dne nepřidá,“ vystihuje tento jev lidové přísloví.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Asi tolik měří a v každým mobilu jsou už převodní jednotky..

Zdroj: http://clanky­.rvp.cz/clanek/o/g/1811­/KOLIK-MERI-SLEPICI-KROK.html/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Někde jsem to již uváděla, že od zimního slunovratu se den o minutu prodlužuje. Na hromnice je to tedy hodina. Spočítejte si, kolik minut uběhlo do slepičího kroku (na Nový rok) a změřte si ho v cm.

Naopak od letního slunovratu v červnu se zase den o minutu zkracuje – od nejdelšího dne vede a nejkratší noci vede k nejdelší noci a nejkratšimu dni v prosinci.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Radak

Slepičí krok ujde hodinová ručička na analogových hodinách.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jendahun

Světelný rok je taky délková jednotka,ne?No a Slepičí krok bude asi jedna milióntina Světelného roku.Teď jsem to zprasil úplně.Pardon. 1 ly = 9 460 730 472 5­80 800 m ≈ 9,46 × 1015 m .

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Definícia slepačieho kroku:
1 sl.krok „Dĺžková miera“=vzdialenosť, ktorú prekoná sliepka za dobu jej presunu zadnej nohy dopredu (včetne došlapnutia)
1 sl.krok „Časová miera“= čas, ktorý potrebuje sliepka na presunutie zadnej nohy dopredu (včetne došlapnutia)
PS.
usilovní matematici, môžte to spočítať
😁

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
poa.li

Představte si těleso v pohybu a velmi silná vazba mezi časem a prostorem se Vám odkryje. Ovšem, musí zde být ten pohyb, jinak se mění „pouze“ čas…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek