Miroslavst

Může se srovnávat jednotka míry s jednotkou času?

Jde mi o to, že jednotka míry je v metrech a jednotka času je v sekundách, tudíž obě naprosto rozdílné jednotky.
Jak je tedy možné, že se říká „na nový rok o slepičí krok“?
Kolik tedy měří jeden slepičí krok? Mělo by to být v jednotce míry, ale tímto se myslí jednotka času.
Vysvětlíte mi to?

Nejlepší odpověď
BEAES

Nejen později zapadat, ale i dříve vycházet začne Slunce po 1. lednu. Na Nový rok prý už je den delší „o slepičí krok“ nebo o „zaječí skok“. Přísloví si ještě všímají toho, že 6. ledna na Tři krále pokročil den „o tři kroky dále“ a 2. února na Hromnice, že je ho „o hodinu více“.

Dny však delší nebudou, protože Slunce bude ráno vycházet stále později, a to až do 22. prosince, kdy vstoupí do znamená Kozoroha a začne se opět vracet k rovníku. „Lucie noci upije a dne nepřidá,“ vystihuje tento jev lidové přísloví.

Další odpovědi
anonym

Asi tolik měří a v každým mobilu jsou už převodní jednotky..

Zdroj: http://clanky­.rvp.cz/clanek/o/g/1811­/KOLIK-MERI-SLEPICI-KROK.html/

annas

Někde jsem to již uváděla, že od zimního slunovratu se den o minutu prodlužuje. Na hromnice je to tedy hodina. Spočítejte si, kolik minut uběhlo do slepičího kroku (na Nový rok) a změřte si ho v cm.

Naopak od letního slunovratu v červnu se zase den o minutu zkracuje – od nejdelšího dne vede a nejkratší noci vede k nejdelší noci a nejkratšimu dni v prosinci.

Radak

Slepičí krok ujde hodinová ručička na analogových hodinách.

jendahun

Světelný rok je taky délková jednotka,ne?No a Slepičí krok bude asi jedna milióntina Světelného roku.Teď jsem to zprasil úplně.Pardon. 1 ly = 9 460 730 472 5­80 800 m ≈ 9,46 × 1015 m .

led

Definícia slepačieho kroku:
1 sl.krok „Dĺžková miera“=vzdialenosť, ktorú prekoná sliepka za dobu jej presunu zadnej nohy dopredu (včetne došlapnutia)
1 sl.krok „Časová miera“= čas, ktorý potrebuje sliepka na presunutie zadnej nohy dopredu (včetne došlapnutia)
PS.
usilovní matematici, môžte to spočítať
😁

poa.li

Představte si těleso v pohybu a velmi silná vazba mezi časem a prostorem se Vám odkryje. Ovšem, musí zde být ten pohyb, jinak se mění „pouze“ čas…