bolak

Může se sestra stát doktorkou?

Nemyslím moje sestra, ale zdravotní. Já tomu rozdělení sestra-doktorka moc nerozumím. Jde tam o dosažené vzdělání? Jestli jo tak jaký vzdělání potřebuje sestra a jaký doktor?

Nejlepší odpověď
quentos

Sestře dosud stačila střední zdravotnická, avšak nově musí mít též VŠ. Ovšem na rozdíl od doktora (který musí mít titul MUDr., tedy doktor medicíny, po absolvování lékařské fakulty některé z univerzit) nemusí studovat medicínu, stačí, když bude Bc. či Mgr. prakticky v jakémkoli studijním oboru.

Čímž se odpovědělo na druhou otázku. Sestra se může stát doktorkou, pokud vystuduje medicínu a – jak správně již někteří podotkli – uspěje při atestaci.
Pod sestrami pak jsou ještě sanitářky – těm stačí absolvovat sanitářský kurz.

Další odpovědi
mosoj

Z pohledu současného stavu odpověděl správně pouze Qentos !!!
Doplňuji:
Sestra bez bc nosí tak akorát bažanty, slepice a obědy.

Mapel

Sestra má středoškolské vzdělání a doktor/ka vysokoškolské a potom atestaci.

Lucijej

Pro zdravotní sestru je základem střední zdravotní škola. Když se pak chce vzdělávat, může zdravotní sestra pokračovat na vyšší odborné škole nebo i na vysoké škole na nějakém bakalářském i magisterkém oboru zaměřené pro zdravotní sestry – např. fyzioterapie, nutriční specialista aj.

Lékařka musí vystudovat Lékařskou fakultu, a pak složit atestaci/e. Na kterou pokračovala ze střední zdravotní školy nebo gymplu.
Doplňuji:
Takže kdybys šla nejdříve na střední zdravotní školu, stane se z tebe zdravotní sestra a když pak budeš pokračovat studiem na lékařské fakultě, tak se pak z tebe stane lékařka. A ve finále si budeš moct vybrat, jestli budeš chtít pracovat jako sestra nebo doktorka ;o)

briketka10

jde o dosažené vzdělání i když má VŠ nemusí se nutně stát lékařkou..

Doplňuji:
hantecem se říká OŠKA, SOŠKA, VOŠKA..

led

Ano, po doplnení vzdelania a atestácii.

bolak

Mapel: Já znám právě jednu zdravotní sestru, o který vím na 100% že má vysokou školu.