RyuzakiKate

Může se recyklovaný papír opakovaně recyklovat?

A z jakého důvodu je dražší než ten „zářivě bílý“? Je to proto, že má nálepku EKO? Nebo je recyklace energeticky náročnější proces?

Nejlepší odpověď
Drap

Energeticky náročnější není. Pokud je 100% recyklát, tak je výroba o něco náročnější.

Další odpovědi
anonym

Je náročnější již jednou (vícekrát) použitý papír zbavit nevhodných příměsí (zavlečených použitím), než použít k výrobě prvotní suroviny – to ostatně platí nejen o výrobě papíru. Tedy je to dražší.
Ale je možné jej recyklovat i opakovaně, základní surovina se použitím příliš nemění.
„zářivě bílý“ je bělený (obvykle ´chlorem´) – je to jen marketingový tah, vybělit je (se stejnými náklady) možné i papír recyklovaný. Důvodem, proč je takovýto papír (a opět – nejen papír) dražší, jsou daně, ´spotřební´ (mají motivovat spotřebitele k ´ekologickému´ chování*).
*) toto chování není ani ekologické ani ekonomické – viz např. solární či větrné elektrárny, které nešetří ani životní prostředí, ani ´kapsu´ spotřebitelů