Syd

Může se podle vás říct „bude třetí“, když se někdo zeptá, kolik je hodin? Mně to dává smysl, ale s někým se o tom přu.

Nejlepší odpověď
quentos

Ne, je to nesmysl, musí se říct "Budou tři"

je to nesmysl, otázka by musela znít „kolikátá je hodina“

Další odpovědi
vamplires

Ano, používá se to, prostě je jenom vypuštěný slovo "hodina"

My tady na Ostravsku to tak klidně řekneme! Používáme i jen tři.

Na pravopis a gramatiku si moc nepotrpíme, přesto nevidím důvod, proč by se to tak nemohlo říkat.

Kdo řeší otázky? Důležitější je odpověď, takže je jedno jak to daný člověk vysloví… Důležité je, že tomu, kdo otázku položil, už ujel autobus! :DD

baghira

Ne, je to nesmysl, musí se říct "Budou tři"

Nevím jestli se říct „musí“, ale běžně se to tak říká.

iceT

Nepamatuju se, že bych to slyšel/a, ale může se to tak říct

V zásadě bych ale použila i první možnost s vypuštěnou hodinou,ale raději si počkejte na fundovanější odpověď.
Pro zajímavost:ka­marádka má za manžela cizince,který když se chce říct,že je půl čtvrté,tak řekne tři půl a smysl mu to zjevně dává…

anonym

Ne, je to nesmysl, musí se říct "Budou tři"

Odúvodnění – viz quentos.
Formulace je sugestivní – musí se jen umřít.
Mělas napsat buď – má se říci nebo spisovné (správné) znění.

DaiWoman

Nepamatuju se, že bych to slyšel/a, ale může se to tak říct

filva

Nepamatuju se, že bych to slyšel/a, ale může se to tak říct

Syd

Dr.Axl: Tady nejde o to, jestli je to gramaticky správně nebo spisovně. Šlo mi o to, jestli to lidsky dává smysl. Konkrétně o to, že když se cizinec zeptal, co znamená „bude třetí“ (bez kontextu), řekla jsem mu, že to může znamenat že budou tři hodiny, načež jsem byla jiným osočena, že to neni pravda a že spojení „bude třetí“ není vyjádřením času.

chudst

Dava to lidsky smysl naprosto v pohode. Taky to tak obcas pouzivam.

Tihle rejpalove na otazku „Muzu se vas prosim zeptat, kolik je hodin?“ odpovidaji „Ano.“ a mysli si, jak jsou chytri. Dle teto teorie bys musela rikat „Reknete mi prosim, kolik je hodin.“

Proste kazdy normalni clovek pochopi, kdyz reknes „bude treti“.