veru.vikt

Může se osobnost člověka změnit?

Pamatuji si, že jsem si kdysi (tak 2 roky zpátky možná) dělala test osobnosti podle MBTI (http://testosob­nosti.zarohem­.cz/) a vyšlo mi INFJ, ale teď mi vyšlo INTJ… Mohl se můj typ osobnosti změnit?

Nejlepší odpověď
annas

Jen tuším, co zkratky znamenají, odkaz nefunguje. Záleží také na okolnostech, kdy test děláte, zda jste něco prožila, tedy došlo ve vašem životě k nějaké změně..

Žádný člověk nepřichází na svět hotový, v definitivně vykrystalizované podobě. Ve svém životě, ať už je jakýkoli, se pak neustále rozvíjí, nepřetržitě dotváří vlastní osobnost.. (V.G. Bělinskij)

Na osobnost se dá dívat z několika pohledů. Jedna definice z učebnice psychologie.
" Osobnost je individální jednotou biologických, psychologických a sociální aspektů. Je utvářena po celý života a ve vztazích mezi lidmi
Osobnost se proejvuje jako celek, všechny charakteristiky, které se k ní vztahují, jsou vzájemně propojené – schopnosti, temperament, rysy a charakter."

Změna jedné nebo několik vlastností vyvolá změnu dalších, někdy i celé osobnostil Každý člověk se během života vyvíjí, mění, získává nové vlastnosti, starých se zbavuje. Na jejím vývoji se podílí dědičnost, prostředí, výcnova i sebevýchova.

Stejná otázka na jedné stránce.
Je ale možné změnit osobnost člověka úplně od základů?
Představte si situaci, kdy lehkomyslného a ničeho si nevážícího člověka najednou postihne v životě nějaká tragédie. To by nepoznamenalo jenom dřevo. Znáte hlášku z Harryho Pottera „Jsi citlivý jako pařez“? Asi něco takového. Normálního člověka taková tragédie minimálně donutí přemýšlet nad vlastním životem, překopat priority, vážit si toho, co má, těšit se z maličkostí. A z lehkomyslného člověka se najednou stane svědomitý, cílevědomý, ochotný člověk, který nemá s tím „starým“ já nic společného. Ale k takové změně vůbec není potřeba nějaká tragédie, někdy se stane, že člověk prostě prozře, v hlavě mu to sepne, kolečka zapadnou na svoje místa a je to. Stačit k tomu může i maličkost z okolí…že se kamarád stal otcem, že si sousedka splnila celoživotní sen, zpráva o konci světa 🙂

http://chciza­pomenout.blog­.cz/1211/vyvoj-osobnosti

Osobně si myslím, že je možné změnit názory, postoje, zájmy, záliby, apod., těžko se se zbavuje vlivu dědičnosti. Pro jakoukoliv změnu je důležité volní vlastnosti, i když někdy změně brání emoce. Ale sebemenší změna ať k dobrému či špatnému znamená i jistým způsobem jiného člověka.

Život je změna, změna je život. Člověk má v životě jedinou jistotu:, že nic není jisté a všechno se neustále mění.

Další odpovědi
led

Ano, zmenili ste spôsob myslenia (zjavne preto aj tá chyba pri vklladaní odkazu):
INFJ – Převaha cítění (F)
INTJ – Převaha myšlení (T)
Doplňuji:
vysvetlenie skaratiek v diskusii

Hamon

Člověk se neustále vyvíjí. Nějaké nepodstatné rozdíly vzniknou, ale nebude to obrat o 180°. Pokud ano, je to pouze účelové.

led

annas, vysvetlenie skratiek:
Extrovert (E) x Introvert (I)
Smysly (S) x Intuice (N)
Převaha myšlení (T) x Převaha cítění (F)
Vnímání (P) x Usuzování (J)

annas

ad led, děkuji. E a I jsem pochopila. U ostatního si nebyla jistá, nevyhledávala jsem.

led

Pri písaní odkazu nepíšte tesne k odkazu zátvorky nechajte aspo´jednu medzeu, aby bol odkaz funkčný.
váš odkaz má vyzerať takto ( http://testosob­nosti.zarohem­.cz/ )

led

alle najlepšie bude, keď nepoužijete zátvorky, ale samostatný riadok:
http://testosob­nosti.zarohem­.cz/