Může se naučit vyhrávat šachy i ten, co vždy prohrál úplně s každým, ale přitom se snažil u hry přemýšlet?

Odpovědi
Kelt

Pokud při šachu nepřemýšlíš, nemůžeš vyhrát. Samozřejmě, že se může karta obrátit. Pokud tvá teorie platí v praxi, to si musíš ověřit.

orwell

Všechno se dá do určité míry naučit, tedy i šachy. Pokud člověku jde jenom o výhru, vždycky se dá najít ještě větší trouba, než je on sám, ale taková hra moc nepotěší. U šachové hry se musí přemýšlet intenzivně a furt. Ne nadarmo tuto hru kdosi nazval duševním boxem. Pokud stále prohráváš a u hry přemýšlíš, pak je buď soupeř na tebe moc silný (s velmistrem si moc nezahraješ), nebo přemýšlíš blbě, případně nad něčím jiným, než bys měl.