Otazník123

Může se měnit teplota látky v různě silných gravitačních polích kvůli zpomalení pohybu molekul?

Pokud jsme v gravitačním poli, běží nám pomaleji čas. Zpomalují se veškeré procesy a děje, tím pádem toto zpomalení sami na sobě nevnímáme. Jestli tomu správně rozumím, zpomaluje se všechno včetně pohybu a kmitání molekul v látkách. Tento pohyb částic však souvisí s teplotou látky, a čím je pohyb pomalejší, tím je i teplota menší. Pokud bychom se tedy náhle ocitli v silnějším gravitačním poli, více by se nám zpomalil čas (to bychom nevnímali), ale taky by nám přeci klesla teplota kvůli již zmíněnému pohybu molekul. Teplotu ale přeci nemůžeme vnímat jinak než takovou, jaká je. Může se tedy měnit teplota v různě silných gravitačních polích?

Odpovědi
Kepler

Domnívám se, že v tak slabém gravitačním poli, jako má Země, relativistické efekty nemohou být pozorovatelné, nebo aspoň měřitelné. Mikrosvět je svět silných interakcí s krátkým dosahem, gravitace je velmi slabá, ale zato obsáhne celý vesmír. Gravitace může zvýšit teplotu velkých těles, ale na základě zcela jiných principů, jako jsou slapové síly a deformace tělesa v měnící se gravitaci. Příkladem jsou Jupiterovy měsíce Io a Europa, které by měly být na kost zmrzlými tělesy, ale nejsou. Na Io je dokonce vydatná sopečná činnost, na Europě se pod ledem předpokládá hluboký oceán kapalné vody. Ale to už je trochu mimo téma.

Dochy

Keplere: Na Zemi (resp. v jejím gravitačním poli) relativistické jevy sice nejsou přímo (okem) pozorovatelné, ale měřitelné rozhodně jsou.

Ale pochybuji že existuje nějaká alespoň trochu přijatelná teorie na to, že by se látka, jen tím že se dostane do silného gravitačního pole, mohla ochlazovat.

Otazník123

Taky jsem právě nikde takovou teorii nenašel ani článek který by o něčem takovém psal, jen sem si dal dohromady 2 věci které by spolu logicky měli souviset a neumím si je vysvětlit. Pokud bychom se dostali do opravdu silného grav. pole ten rozdíl by tam přece být musel.

Kepler

No, možná dilatace času v lodi na oběžné dráze, ta skutečně změřena byla. Ale něco přímo na Zemi a v důsledku gravitace? Které to jsou?