mosoj

Může se energie přeměnit na hmotu ?

Pokud ano, tak za jakých podmínek ?

Dohledal jsem. Běžně se to děje v urychlovačích ( na př. CERN). Pokud se urychlí dvě elementární částice, tedy dodá se jim energie a nechají se střetnout. Vznikne jedna částice, která má větší hmotnost, než je součet hmotností obou částic. Energie se tedy přeměnila na hmotu a už jsme u té slavné rovnice E = mc2.

Nejlepší odpověď
Kepler

Již dávno je známo, že energie se může proměnit z jedné formy na jinou, ale v našem normálním makrosvětě přeměna ve hmotu pozorována nebyla – tedy pokud vím. Vztah energie a hmoty (E = mc2) naznačuje, že by to možné být mělo. Poprvé se to potvrdilo na začátku 30. let. Je to ovšem možné (zatím) jen na úrovni subatomární kvantové mechaniky, kde vládnou úplně jiné zákony, než v makrosvětě.

Zdroj: http://casopis­.vesmir.cz/cla­nek/premena-fotonu-na-castice-s-nenulovou-klidovou-hmotnosti-pozorovana-jiz-davno

Další odpovědi
annas

"Už v roce 1933 objevili manželé Curieovi, že hmota může vzniknout z ničeho a jak je možné přeměnit energii na hmotu

Energii je možné usměrňovat pomocí síly myšlenek. Je možné myšlenku přirovnat k laserové pistoli, která zacílí svou energii do jednoho určitého bodu. Světlo laseru se liší od světla žárovky tím, že je zacílené; naproti tomu světlo žárovky je difúzní, to znamená, že fotony kmitají ve všech směrech. I síla myšlenky usměrňuje danou energiie za všech okolností do určitého směru, čímž se energie shlukne do určité formy.

Když tedy energie nechává vzniknout hmotě a myšlenky jsou čistou energií, vznikají kolem nás neustále věci, které zhotňujeme.
Protože koneckonců – myslíme pořád. Otázkou je pouze to, jakým směrem myslíme.

Využíváme sílu svých myšlenek ve svůj prospěch, nebo neprospěch?

https://books­.google.cz/bo­oks?id=F8cH-4dll3EC&pg=PA­92&lpg=PA92&dq=M%C5%AF%C­5%BEe+se+ener­gie+p%C5%99em%­C4%9Bnit+na+hmo­tu&source=bl&ot­s=GOnGIexaUI&sig=luk­feePpRWnYUShOd­GX8CfY8sZw&hl=cs&sa=X&ve­d=0ahUKEwjy5LnU3uP­PAhWFuBQKHc4pBA­AQ6AEISzAH#v=o­nepage&q=M%C5%AF­%C5%BEe%20se%20e­nergie%20p%C5%99e­m%C4%9Bnit%20na%20hmo­tu&f=false

--
Admin mou odpověď vrátil, třeba někdy v budoucnu někomu poslouží.

anonym

Energie vložená při masturbaci se přemění ve hmotu, a jakou, je známo.

led

V prvom rade si treba definovať, čo je to hmota a čo energia.
Ak berieme do úvahy atom ako základnú jednotku hmoty, ak si dobre pamätám laicky kuchyňskú teoriu: atom sa skladá z protonov a elektrónov, ktorých vzájomná energia ich viaže k sebe. Zlúčením atomov a ich energie – príťažlivosti vznikajú molekuly hmoty.

Lamalam

Napadá mě jedině fotoelektrický jev – absorpcí elektromagnetického záření (energie) dochází k emisi elektronů (hmota).

Cenobita

Přeměna energie na hmotu je možná, ale za velmi specifických podmínek:

Přeměna fotonů na částice s nenulovou klidovou hmotností byla pozorována již dávno.

http://hp.ujf­.cas.cz/

Lamalam

annas > otázka je zařazena do kategorie fyzika, nikoliv filosofie.

annas

I když kategorie hlídám, nějak jsem ji neregistrovala. Moje chyba.

Ale na rozdíl od těch, kteří kategorie neřeší a nikomu to nevadí, svou odpověď nahlásím.
.

Cenobita

To není nutné mazat, je to jen jiný pohled na věc – esoterický, jen to může způsobovat marné naděje, že jde silou myšlenky pohybovat věcmi a „zhmotnit tmu“ či vytvořit „homunkula“.

Cenobita

annas: Obávám se, že ta knížka v odkazu „77 pravidel pro úspěšná přání“ je jen fikce a nemá s fyzikou nic společného, jsou to jen filosofické myšlenky či úvahy a ne obecně uznávané, takže bych ji citoval jen s přídomkem „sci-fi“.

Přeměna energie na hmotu je možná, ale za velmi specifických podmínek:

Přeměna fotonů na částice s nenulovou klidovou hmotností byla pozorována již dávno.

http://hp.ujf­.cas.cz/~wagner/pop­clan/foton.html

dr.luha

Když světlo – fotony roztočí vrtulku, tak určitě nějakou hmotnost mají, že ano. Je to všeobecně známý školní fyzikální pokus na základce.

Kepler

Lamalam: nejsem si jistý, jestli jde o přeměnu fotonu ve hmotu. Řekl bych že jde jen o přeměnu elmg. energie v na jinou formu – elektrickou. Foton pouze vyrazí elektron ze své dráhy a způsobí polarizaci na + a -.

Lamalam

Z hlediska kvantové fyziky máš samozřejmě pravdu, ale když se na to podíváš pohledem klasické Newtonovy fyziky, tak je to můžeš interpretovat takhle: Foton má nulovou klidovou hmotnost, podle Newtona se tedy nejedná o hmotu. Elektron má nenulovou klidovou hmotnost, jedná se tedy o hmotu.

Dochy

Že má foton nulovou klidovou hmotnost je sice hezký, ale udrž ho někde chvilku v klidu 😉

Fotoel. jev opravdu není přeměna energie v hmotu, jde jen o vyražení existujícího elektronu z materiálu.

Kepler

Přečti si hned první odstavec mého zdroje – podle toho foton hmotnost má. Dřív jsem si ale myslel totéž co ty. Ach jo, kvantová mechanika. Rozumím jí asi jako švec výrobě mobilů.