Může se elektrostaticky citlivý MOSFET tranzistor, integrovaný obvod poškodit když bude uložen v krabičce z papíru?

Papírem myslím, krabičku ze čtvrtky, prodávané v každém papírnictví.

Je papír elektricky vodivý ? Aby nožičky IO, tranzistoru na mě položené byli „zkratované“ ?

Nejlepší odpověď
Hlada

MOSFETu nevadí zkratování nožiček, ale elektrostatické pole, které může vyvolat vysoké napětí. Nové se prodávají se zkratovanými vývody, takže jim pak nevadí jakékoli skladování. Papír nevytváří snadno statický náboj, takže by se tranzistorům nemělo nic stát. Zkratování nožiček bych ale stejně doporučil.

Další odpovědi
mosoj

Elektrostatický náboj může vzniknout a také vznikne na každém dobrém izolantu a to papír je.

Kdysi jsem dělal pokusy se čtvrtkou a kartáčem na šaty. Po nabití papíru přeskakovaly mezi mým prstem a čtvrtkou, položené na plechovém podnosu a odizolovaném od země položením na převrácené skleničky jiskry dlouhé 1 – 2 cm.

Mosfety skladovat a manipulaci ´provádět se zkratovanými vývody nebo zabalením do kousku staniolu ( nejčastěji používané).
Pokud budou MOSFETY zabalené ve staniolu lze skladovat i v papírových krabičkách a bez obav s tranzistorem manipulovat.

Dnes již MOSFETY ( hlavně IO obvody) nejsou tak náchylné na proražení elktrostatickým nábojem ( mají v sobě ochranu) ale jistota je jistota. Ono totiž největší nebezpečí hrozí od dotyku rukou!! nebo neuzeměné páječky.