zzzlatokopka

Může se dostavit k soudu člověk, který je v parcovní neschopnosti? Neporuší „léčebný režim“?

http://www.no­vinky.cz/krimi/368305-jestli-je-schopny-prijit-k-soudu-dejte-ho-do-vazby-navrhl-nekompromisne-rathuv-zalobce.html

Jirát navrhl, aby Rathův stav přezkoumal znalec hlavně proto, že se obává maření hlavního líčení. Pokud je Rath sice v neschopnosti, může ale k soudu dorazit, pak chce žalobce navrhnout vzetí exposlance do vazby.

Pokud mu nedal lékař vycházky, tak k soudu může? Co kdyby mu přišla kontrola? To by bylo v pořádku, že na nemocenské není doma, ale u soudu?

Rátha se tímto nechci zastávat, jen mě zajímá jak to je při nemocenské s návštěvou soudů?

Všem předem děkuji za odpovědi:-)

Nejlepší odpověď
Alesh

No, já bych spíš řekl, že účast na soudním jednání má vyšší prioritu, tedy i přes neschopnost musí člověk k soudu. Pokud mu to ale zdravotní soud neumožňuje, pak to musí prokázat a k soudu v takovém případě nejde. Pokud by byl u soudu a přijde na něj v tu chvíli kontrola, tak to samozřejmě může lehce dokázat, že v tu dobu byl u soudu. Též asi je i možnost to předem oznámit lékaři, který mu neschopnost vystavil.
Doplňuji:
pro ty pomalejší opakuji: Pokud mu to ale zdravotní soud neumožňuje, pak to musí prokázat a k soudu v takovém případě nejde.

A když jako člověk má vycházky, tak jako proč by nemohl k soudu?

Další odpovědi
Lamalam

Pokud bude mít lékařem povolené vycházky, tak k soudu asi může. Pokud by je neměl, tak by měl být doma.
Doplňuji:
Alesh > účast na soudním jednání má vyšší prioritu než zdraví?

ivzez

Zajímavá otázka!

Při poslechu zpráv mne napadlo totéž.
Člověk v pracovní neschopnosti je povinen dodržovat léčebný režim a pochybuji, že by lékař po i jen krátkodobém bezvědomí povolil pacientovi vycházky v takovém rozsahu, aby byla možná účast u soudního jednání.

Alesh se mýlí – soudní jednání nemá prioritu před zdravím
ani před povinnostmi lidí v pracovní neschopnosti.

Omluvit se předem je možné v případě, že člověk o překážce předem ví.
Nedomnívám se, že by Rath nehodu naplánoval, „aby se vyhnul soudu“.

———
A pro ty pomalejší:

I kdyby Rath měl povoleny vycházky, měl by s největší pravděpodobností
vycházky od 10 do 12 a od 14 nebo 15 do 16 nebo 17 hodin.

Za dvě hodiny by stihnul dojet tam a zpátky,
na jednání už by čas nezbyl …

briketka10

podle mýho názoru je sice v pracovní neschopnosti, ale
snad nepracuje, nebo ano ? když jeho stav posoudí soudní
znalec, a to je to hlavní o co tu jde neporuší léčebný režim,
když se dostaví k soudu, bude-li podle znalce zdráv..
Doplňuji:
samé výmluvy, výmluvy a výmluvy nic jinýho
prostě se mu líbí doma a basta do vězení
se nechce nikomu..

arygnoc

nemusí ísť k súdu – súd môže prísť za ním.
legislatíva to nezakazuje, záleží iba na rozhodnutí sudcu, KDE bude súd zasadať.

;-Q

briketka10

stejně tu jen spekulujeme mě OL povolil
vycházky na 2 dny na návštěvu nemocné
maminky v LDN tady je vidět jen neochota
jít k soudu, přeci Rath nemá žádný trvalý
následky do okna se usmíval, hlavu nemá
v záchodě, žeby zvracel jen se mu prostě
nikam nechce !!
narážkama na systém padesátých let se může
ohánět každý a jemu se to zrovna hodilo :)

briketka10

ivzez

vycházky mohou být povoleny
na celý den, nebo sloučeny !!

ivzez

To už několik let neplatí (snad od roku 2011??). Sloučení je za určitých okolností (a většinou až po předchozím odsouhlasení OSSZ) možné.

Vycházky na celý den není možné povolit ani těhotným, které jsou vlastně zdravé (, neschopenku mají kvůli podmínkám na pracovišti).

Každopádně nevěřím tomu, že by kterýkoliv lékař v hávaznosti na hospitalizaci a bezvědomí povolil nebo dokonce sloučil vycházky … to by si podle mne nikdo „nevzal na triko“.

briketka10

ale platí bylo to před třemi roky..

briketka10

jak píše Alesh

kolikrát jsem taky musela někam jít v neschopnosti
a žádala jsem OL, aby mi povolil mimo vycházku šlo
to napsal mi do neschopenky datum a svůj podpis pro
případnou kontrolu..

zzzlatokopka

Aha, tak to vůbec nevím, že to jde. Já jsem nemocenskou ještě neměla, no fakt ne.

zzzlatokopka

Lamalam už nemám pro tebe palec:-(

O to mi právě jde, že dostal nemocenskou a tu mu lékař nevypsal proto, aby si ji zarámoval, ale proto, aby „ležel doma“.

Pokud je nemocný člověk schopen sedět u soudu, pak je schopen chodit i do práce, poduk dělá třeba v kanceláři. Tak proč se pak úředníkům dává nemocenská? To by pak mohl jejich zaměstnavatel chtít, ať je prohlédne soudní znalec, zda jsou schopni do práce dojít.

Při pracovní neschopnosti – nemocenské musí být člověk doma, na to je příslušná právní norma, která toto určuje, a mě zajímá, zda je v ní nějaká vyjímka, že soud má přednost.

Lamalam

O žádné výjimce pro soudní jednání nevím. Pravidla „marodění“ stanovuje ošetřující lékař, protože má odpovědnost za zdravotní stav svého pacienta. Žádný soludní znalec do toho nemá co mluvit.